Durkheim`in Din Sosyolojisi

Doğu Kitabevi

Kaan Polatlar

90,00 TL
63,90 TL
%29 indirim
Kazancınız
:
26,10 TL
Durkheim`in Din Sosyolojisi Hakkında Bilgiler
Türü: Genel Sosyoloji Kitapları
Sayfa Sayısı: 188
ISBN: 9786052096406
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2019
Kaan Polatlar
Kaan Polatlar
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Durkheim`in Din Sosyolojisi Kısa Özet

    Durkheim, sosyolojinin bir bilim dalı olarak kabul edilmesinde önemli rol oynayan düşünürlerden biridir. Onun felsefi yaklaşımı kolektif olanı bulgulamayı öncelediği için, fikirlerini ilkel toplulukların kurumlarında sınamadan kanıtlaması mümkünmüş gibi görünmez. O da bunu yapar.

    Dinlerin bir geçmişi vardır ve bu geçmiş her ne kadar görece bir uzunluğa sahip olsa da, insanoğlunun tarihiyle kıyaslandığında çok eski sayılmaz. Ondan öncesi de var­dır. İnsanoğlu felsefe yapabilecek kadar gelişmiş bir beyne sahip olduğu andan itibaren çözümleyemediği, üstesinden gelemediği, deyim yerindeyse, takılıp kaldığı birtakım zihni meselelerle meşgul olduğu anlaşılmaktadır. Bu açıdan bakılınca aslında hikâyenin en başına, insanoğlunun en ilkel aşamadaki topluluklarına göz atmak icap etmektedir. İşte Durkheim’ın da yaptığı budur.

    Durkheim’ın antropolojik verileri doğru şekilde yorumladığına ilişkin kanaatim olumsuzdur. Bence o, sor­guladığı şeyin kökenine ilişkin doğru bir sonuca varamadı, ama çok önemli bir kıyaslamayı da yapmış oldu. Bu çalış­mada benzer bir yöntemi izleyerek Durkheim’ın yanıldığı noktaları düzeltmeyi umuyorum.

  • 2. Hamur

Durkheim`in Din Sosyolojisi Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.