sadsad x
asdasd

Dostun Çekmecesinden Mengü Ertel'in Koleksiyonundan Cihat Burak Eserleri

Bozlu Art Project
100,00 TL
76,00 TL
%24 indirim
Dostun Çekmecesinden Mengü Ertel'in Koleksiyonundan Cihat Burak Eserleri Hakkında Bilgiler
Türü: Diğer Sanat - Mimarlık Kitapları
Sayfa Sayısı: 115
ISBN: 9786058077607
Kapak: Ciltli
Oğuz Erten
Oğuz Erten
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Dostun Çekmecesinden Mengü Ertel'in Koleksiyonundan Cihat Burak Eserleri Kısa Özet

    Türkiye’de figür resminin en önemli isimlerinden biri olan Cihat Burak’ın Mengü Ertel Koleksiyonu’ndan çıkan 80’i aşkın desenine odaklanan kitap, iki arkadaşın dostluklarına da atıfta bulunarak Dostun Çekmecesinden olarak adlandırıldı. Edebiyat ile resmin, afiş ile tasarımın, mimari ile tiyatronun konuştuğu 1960’lı yıllardan başlayarak 90’lı yılların başına kadar olan süreçte iki arkadaşın dünyalarına da kapı aralıyor.

    Oğuz Erten’in kaleme aldığı kitap Cihat Burak’ın hikayelerinden onu okuyabilme özelliğini taşıyor. Kimi zaman anne özlemi, kimi zaman İstanbul’u yitirmenin kaygısı, kimi zaman hayvan sevgisi, kimi zaman ise bir romanın içine dalarcasına kitap sevgisi, yani Cihat Burak’ı Cihat Burak yapan tüm unsurlar onun cümleleri ile onu anlatıyor. Mengü Ertel’in koleksiyonu da bu düşsel dünyayı görselleştiriyor. Kitap, yaşadığı dönemde içimizden biri olarak dışardan bizi izleyen ve bunu hikâye ve resimleri ile anlatan Cihat Burak’ı izlenilen koltuğuna oturtarak tüm yönleri ile onu keyifle seyretmemize olanak sağlıyor.

    Bozlu Art Project Mongeri Binası, kitapla paralel olarak hazırlanan *Cihat Burak Dostun Çekmecesinden (Mengü Ertel Koleksiyonu)* isimli sergiye de ev sahipliği yapıyor. 9 Nisan – 31 Ağustos 2019 tarihleri arasındagerçekleşecek olan sergide Türk resminin en özgün ve sıra dışı karakterlerinden biri olan Cihat Burak’ın ilk kez gün yüzüne çıkan desenleri sergileniyor. Küratörlüğünü Esma Ertel ve Oğuz Erten’in üstlendiği ve Cihat Burak’ın seksene yakın yapıtının yer aldığı sergiye videolar, Cihat Burak’ın öykülerinden alıntılar ve Mengü Ertel’in oğlu BaBa ZuLa’nın kurucusu Murat Ertel ile eşi Esma Ertel’in birlikte hazırladığı ses enstalasyonları eşlik ediyor.

Dostun Çekmecesinden Mengü Ertel'in Koleksiyonundan Cihat Burak Eserleri Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.