sadsad x
asdasd

Diyalektiğin Birleştirici Güçleri

İthaki Yayınları

Fredric Jameson

208,00 TL
114,40 TL
%45 indirim
Kazancınız
:
93,60 TL
Diyalektiğin Birleştirici Güçleri Hakkında Bilgiler
Türü: Genel Felsefe Kitapları
Sayfa Sayısı: 672
ISBN: 9786053754374
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2015
Fredric Jameson
Fredric Jameson
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Diyalektiğin Birleştirici Güçleri Kısa Özet

  *Hem elden bırakılmayacak kadar ilginç hem de zorlu; hem tatmin edici hem de titiz okuma isteyen bir kitap*
  -Mark Fisher, Mute

  *Günümüzün kültürel radikalizmi ekonomik ve ekolojik kriz bağlamına gitgide daha fazla teslim olurken, Jameson’ın ‘postmodern Marksizmi’ ise diyalektiği tekrar eski haline, yani Marx’ın ünlü sözündeki gibi *burjuvaziyle onun doktriner sözcülerinin gözünde bir skandal ve bir tiksinti nesnesi* addedildiği hale döndürebilir.*

  -Ben Noys, The Philosopher’s Magazine

  Batı felsefesinin son iki yüzyılını derinden etkileyen diyalektik, Marx’tan bu yana eleştirel düşüncenin de en önemli, en çok tartışılan odak noktası oldu. Jameson bu felsefi geleneğin tarihinde ortaya çıkan sorunlarla ilgili bu teorik incelemesinde, metalaşma ve küreselleşme üzerine yazdığı denemeler ve Rousseau, Fichte, Heidegger, Sartre, Derrida, Lacan gibi gerek diyalektik yanlısı gerekse karşıtı olan düşünürler aracılığıyla tartışmayı bir bağlama oturtuyor.

  Elli yıl boyunca diyalektik düşünce üzerine çalışmalar yapmış ünlü kültür eleştirmeni ve felsefeci Fredric Jameson’ın, Batı felsefesinde yanlış anlaşılmış, çarpıtılmış ve hayati önemdeki bir düşünce çizgisini ele alan bu kapsamlı çalışmasından, iç gerilimlerin zorlamasıyla, entelektüel uğraş alanında yeni bir çağ doğabilir.

  Titiz bir incelemenin ürünü olan Diyalektiğin Birleştirici Güçleri, *mekansal* diyalektik denilen yeni kavrama doğru ilerleyen bir hareketin haritasını çıkarıyor ve tarihsel materyalizmi irdeleme kapsamına aldığı bir Paul Riccoeur incelemesi üzerinden de küreselleşme konusunda olağanüstü bir tefekkürle sona eriyor. Jameson diyalektik düşünceyi, 21. yüzyıl için yeniden canlandıran yeni bir düşünce sentezi sunuyor.

 • 2. Hamur

Diyalektiğin Birleştirici Güçleri Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.