sadsad x
asdasd

Deyimler ve İlginç Hikayeleri

Egemen Yayınları

Fahrettin Yüksel

18,00 TL
15,30 TL
%15 indirim
Kazancınız
:
2,70 TL
Deyimler ve İlginç Hikayeleri Hakkında Bilgiler
Türü: Türk Edebiyatı Romanları
Sayfa Sayısı: 224
ISBN: 9786056285349
Kapak: Ciltsiz
Fahrettin Yüksel
Fahrettin Yüksel
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Deyimler ve İlginç Hikayeleri Kısa Özet

    Deyimler ve İlginç Hikayeleri - Fahrettin Yüksel bu kitapta dilimize yerleşmiş olan 160 adet deyim ve bu deyimlerin ilginç varoluş hikayelerini bulacaksınız. Türk Milletinin bilgi ve kültür birikiminin bir yansıması olan deyimlerimiz ve ilginç hikayelerini okuyup öğrendikten sonra konuşmalarınıza bir ahenk geldiğini görecek ve her daim arkadaş ortamlarınızın aranılan kişisi olduğunuzu hissedeceksiniz.

    Mumla aramak kadın şairlerimizden Fitnat Hanım, Kapalı Çarşı’da mum satan bir gence gönlünü kaptırmış. Bu gönül derdiyle mum almayı bahane eder ve genci görebilmek için sık sık dükkanına gidermiş. Haliyle bu durum diğer komşu esnafların dikkatinden kaçmamış. Derken dedikodu almış yürümüş.

    Bu söylentiler Fithat Hanım’ın başka şair dostlarının da kulağına gidince, Fithat Hanım’a bir muziplik yapmak istemiş. Netice de mumcu dükkanına giderek delikanlıya üzerine şu dizenin yazılı olduğu kağıdı verip şöyle tembihlemiş. -*Fithat Hanım gelince bu kağıttakilerini onun kulağına fısıltı ile oku:* *Şem-i ruhuma dikkat ile bakma yanarsın.* (Ruhumun ışığına dikkat ile bakma yanarsın.) Delikanlı söyleneni yapmış ve Fithat Hanım gelince kağıttaki dizeyi kendisine okumuş. Fithat Hanım işi anlamış fakat bozuntuya vermeden şu cevabı yapıştırmış: *Hattın gelecek, sende beni mumla ararsın.* (Gelecekte yaşlanıp değerin düşecek, sende beni mumla ararsın.)

Deyimler ve İlginç Hikayeleri Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.