175,00 TL
119,00 TL
%32 indirim
Kazancınız
:
56,00 TL
Devlet Piyasa Parti Hakkında Bilgiler
Türü: Genel Kavramlar Kuram ve Tarihçe Kitapları
Sayfa Sayısı: 248
ISBN: 9786059082624
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2016
satis-icon
Satış Rakamları 1 adet satılmıştır.
Besime Şen
Besime Şen
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Devlet Piyasa Parti Kısa Özet

  Devlet piyasa parti: Nizamettin Ariç ve Kürt Müziği

  Besime Şen’in kaleme aldığı *Devlet Piyasa Parti Nizamettin Ariç ve Kürt Müziği* adlı kitap Avesta yayınları arasında çıktı.

  Bu kitap, *ulusal müzik* kavramı çerçevesinde Kürt Müziğinin *yerini, dünyasını, kurumlarını ve öznelerini belirlemeye çalışıyor. Bu belirlemeler politik arka planın yanı sıra ekonomi politikaların etkisiyle ele alınıyor. Devlet-piyasa-parti denklemi, Kürt siyasallığının tarihsel koşulları ve Nizamettin Ariç´in hikayesi ile yani *Kürt müzisyeni nasıl oluşur?*; *Ariç neden Türkiye´deki dinleyicisinden kopuk? gibi sorulara yanıt aranarak cevaplanıyor. 

  Fransız Aydınlanması ile Alman Romantizminin belirlediği ulusallık fikirleri, müzikte ve özelinde Türk devletinin kuruluşunda nasıl bir role sahip? Bu etki, yani tek dil ve tek kültür politikası Kürt müziğinde nelere yol açıyor?

  *Kürtlerin 20.yüzyılın başlarında modernist ulusal devlet oluşumlarının dışına düşerek devletsiz kalması; yanı sıra mekansal ve toplumsal olarak parçalanması; kapitalistleşme ile kır-kent çelişkilerini deneyimlemesi ve sınıfsal dokusunun belirginleşmesi....* gibi konuların yanı sıra kitap 1990 sonrası itibariyle PKK´nin Kürt müziği üzerindeki etkisini kavramsal düzeyde analiz etmektedir. Yazara göre yasak ve asimilasyona *karşı* bir alan ve ideoloji ören Kürt parti ve politik çevreleri müziği araçsallaştırmaktadır.

 • 2. Hamur

Devlet Piyasa Parti Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.