sadsad x
asdasd

Dersim'i Parantezden Çıkarmak: Dersim Sempozyumu'nun Ardından

İletişim Yayınevi

Zeliha Hepkon

47,50 TL
30,88 TL
%35 indirim
Kazancınız
:
16,62 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Dersim'i Parantezden Çıkarmak: Dersim Sempozyumu'nun Ardından Hakkında Bilgiler
Türü: Azınlık ve Etnik Sorun Kitapları
Sayfa Sayısı: 360
ISBN: 9789750512384
Kapak: Ciltsiz
Zeliha Hepkon
Zeliha Hepkon
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Dersim'i Parantezden Çıkarmak: Dersim Sempozyumu'nun Ardından Kısa Özet

  Dersim, son yıllarda Türkiye`nin yakın tarihinin en önemli yüzleşmelerinden birine konu oldu. Dersim adı, 1938 kıyımından sonra vilayete konan Tunceli adının arkasına parantez içinde yazılmaya başladı, şimdi artık "öz" ad olarak biliniyor.

  Birçok edebi anlatı, sözlü tarih çalışması, inceleme, belgesel ve müzik çalışması, Dersim`in hakikatiyle yüzleşmeye katkıda bulundu. 2010`da yapılan 1. Uluslararası Tunceli (Dersim) Sempozyumu, bu çalışmaların oluşturduğu çok yönlü birikimi ortaya koymak açısından anlamlıydı.

  Elinizdeki kitap, bu sempozyuma yansıyan birikimi damıtan bir seçkidir."Kimlik, Sürgün ve Edebiyat" ve "Ekonomi, Gündelik Hayat, Çevre ve Basın" ana başlıkları altında, Dersim`in gerçekliğini kavramayı sağlayan birçok konuda yazılar yer alıyor derlemede. Hem Dersim`i anlamak için hem Dersim hakikatiyle yüzleşmenin ve "Dersim çalışmalarının" bir muhasebesi için önemli bir kaynak.

  Mustafa Akçınar, Şükrü Aslan, Tayfun Atay, Songül Aydın, Özgür Bal, Mehmet Bayrak, Tanıl Bora, Yücel Demirer, Ali Ekber Doğan, Zeliha Hepkon, Kamber Kaya, Hatice Kurtuluş, Gözde Orhan, Şerif Gürçağ Tuna, Besime Şen, Mehtap Tosun, Ahmet Yaraş, Sinan Yıldırmaz, Özkan Yıldız, Rıza Yıldırım ve Besim Can Zırh`ın yazılarıyla.

Dersim'i Parantezden Çıkarmak: Dersim Sempozyumu'nun Ardından Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.