209,50 TL
140,37 TL
%33 indirim
Kazancınız
:
69,13 TL
Der Rosenkavalier Hakkında Bilgiler
Türü: Müzik Eğitimi Kitapları
Sayfa Sayısı: 214
ISBN: 9786256730007
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2024
Richard Strauss
Richard Strauss
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Der Rosenkavalier Kısa Özet

  20. yüzyılda hayat bulan ve en çok sahnelenen operalardan biri;
  Aşk, kadın erkek ilişkileri, toplum içindeki cinsiyet rolleri, 18. yüzyıl aristokrasisi, Viyana ve vals... Der Rosenkavalier’i büyük ve kalıcı yapan, belki de tüm atonal, avangard hamlelerin dışına çıkıp, tekrardan temel insani sorunlara dönme ve klasiği özümseyerek yeni ve neşeli bir toplum temsili inşa edebilme becerisiydi...
  Richard Strauss ve Hugo von Hofmannsthal gibi iki dehanın Salome (1905) ve Elektra (1909) operalarıyla devrimci tutumlar sergilemesinin ardından sıcak, neşeli bir dans edasıyla inşa olmuş komedi eseri hayata getirmesinin sonucu olarak, Der Rosenkavalier her anlamda bir başarı idi. Oyuncu kadrosunun genişliği, üç başrolün de kadın sanatçılar için yazılmış olması ve Maria Theresia dönemi Avusturya aristokrasisinin şaşaasını oldukça etkileyici bir şekilde izleyiciye sunması ile, Der Rosenkavalier prömiyerinden bu yana takdir görmüş bir başyapıt.

  ***

  Opera klasikleri dizisi, libretto külliyatına odaklanmaktadır. Eserlere bir zamandizini, önsöz ve sinopsis ile açılış yapıyoruz; librettonun özgün dili ile birlikte Türkçe çevirisini okurlarımıza sunuyor, bilgilendirici dipnotlar eşliğinde her kesimden müziksevere hitap etmeyi amaçlıyoruz.
  Fihrist olarak, opera metinlerini Türkçeye kazandırmaktan ve bütüncül bir bilinç ile okurumuza sunmaktan onur duyuyoruz.

 • 2. Hamur

Der Rosenkavalier Hakkında Yorumlar