sadsad x
asdasd
75,00 TL
54,00 TL
%28 indirim
Kazancınız
:
21,00 TL
Dayanışmadan İhanete Hakkında Bilgiler
Türü: Dünya Siyaseti ve Politikası Kitapları
Sayfa Sayısı: 327
ISBN: 9786055513665
Kapak: Ciltsiz
Tadeusz Kowalik
Tadeusz Kowalik
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Dayanışmadan İhanete Kısa Özet

    1980-1981 yılları arasında Avrupa`nın en geniş katılımlı işçi hareketine dönüşmüş Dayanışma Sendikası`nın meşhur Gdansk tersane grevine dönemin önde gelen sendika liderleri ile birlikte katılmış aydınlardan biri olan Tadeusz Kowalik, "Dayanışmadan İhanete" adlı bu kitapta Polonya`da kapitalizmin restorasyonu sürecini öncelikle içeriden anlatıyor.

    Polonya`nın yaşadığı bu dönüşüm sürecine tanıklık edenlere hayli tanıdık gelecek isimlerin IMF, Dünya Bankası ve uluslararası sermayeyle işbirliği yaparak ülkeyi haraç mezat nasıl sattıklarını, sosyalizmden kapitalizme giden yolun dönemin en güvenilir sendikasında rol almış liderler tarafından nasıl açıldığını öğrenmek isteyenler için bu çalışma kaçırılmaz bir kaynak kitaptır. Sovyetler Birliği`nin çöküşünün ardından Doğu Bloğu ülkeleri arasında kapitalizme belki de en fazla halk desteği alarak geçen bu ülkenin yaşadığı tecrübeler inanılmaz bir ders niteliğindedir. Halkın rızasını almak için düzenlenen Yuvarlak Masa görüşmeleri, çıkarılan işçi yanlısı yasalar, güya fabrikalar işçilere dağıtılacakmış gibi başlatılan özelleştirme furyası, yangından mal kaçırır gibi satılan dönemin Avrupa`sının en verimli iktisadi teşekkülleri. Bölgedeki birçok ülkenin sosyalizmden kapitalizme geçiş sürecini merak edenler bu kitap sayesinde Polonya örneği üzerinden birçok ders çıkaracaklardır.

    Ülkesinde ve dünyada hatırı sayılır iktisatçılardan biri olarak kabul edilen Tadeusz Kowalik okurlarına devasa bir kumpasın nasıl tezgâhlandığını istatistikler, iktisadi veriler ve gerçek tanıklıklar aracılığıyla aktarıyor.

Dayanışmadan İhanete Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.