sadsad x
asdasd
13,89 TL
10,42 TL
%25 indirim
Kazancınız
:
3,47 TL
Çokeşli Evlilik Hakkında Bilgiler
Türü: Kadın ve Erkek İlişki Kitapları
Sayfa Sayısı: 102
ISBN: 9786059302357
Kapak: Ciltsiz
Mehmet Sait Arzu
Mehmet Sait Arzu
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Çokeşli Evlilik Kısa Özet

  Poligami(çokeşli evlilik), çeşitli zamanlarda Dünya`nın birçok yerinde görülmüştür. İlk insanların ortaya çıkmasıyla başlayan cinsel serbestlik-özgürlük, poligaminin de kaynağını oluşturmuş.

  Günümüzde varlığı hala yoğun olan polijiniye(çok kadınla evlilik) çeşitli anlamlar yüklenerek meşrulaştırılmaya çalışılıyor. Kimi yerde, kadın sayısının fazlalığı deniyor, kimi yerde de , "ilahi emir", "ilahi hak" deniyor. Günümüzde geçerliliğini yitirmiş bu ve benzeri sebepler, kimi zaman değiştirilerek, kimi zaman da farklı sebepler-bahaneler eklenerek günümüze kadar gelmiş durumda.

  Türkiye`nin doğusunda polijini olgusuna daha sık rastlanıyor. Bunun temel sebebi, devlet politikalarından kaynaklı; ekonomik imUnların kısıtlı olması ve eğitim seviyesinin düşük olmasıdır. Bu da paralelinde, aşiretçi yapıyı ve dini yapılanmaları doğuruyor. Bunlar bilinçli olarak doğuda diri tutuluyor.

  Çoğu kurumun ve sistemin, özellikle de devletlerin ve politikalarının erkek egemen zihniyetiyle dizayn edilmiş olması ve bunların çeşitli kurumlar aracılığıyla topluma dayatılıp empoze edilmesi sonucu eril bir sistem, eril bir zihniyet doğmuştur. Bu şekilde erkek egemenlikli sistem, kendi elinden çıkan ve lehine olan yasa(-k)ları günümüze kadar sürdürmüştür.

  Yüreğini, sevgisini, ikiye üçe hatta dörde bölen erkekler, ailelerini ve çocuklarını da böldüklerinin farkında değiller. Hiçbir gerekçe böyle bir bölmeyi-bölünmeyi haklı kılamaz. Hiçbir çağa uygun düşmeyen bu evlilik türü birçok sorunu beraberinde getirmektedir. Bu çalışmanın, çağ dışı bu gibi sorunların ortadan kaldırılmasına katkı sunması dileğiyle..

Çokeşli Evlilik Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.