Çocuklar İçin Scratch İle Kodlama

Abaküs Kitap

Bager Akbay

63,00 TL
44,73 TL
%29 indirim
Kazancınız
:
18,27 TL
Çocuklar İçin Scratch İle Kodlama Hakkında Bilgiler
Türü: Genel Çocuk Kitapları
Sayfa Sayısı: 88
ISBN: 9786059129435
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 1. Hamur
Basım Tarihi 2021
satis-icon
Satış Rakamları 24 adet satılmıştır.
Bager Akbay
Bager Akbay
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Çocuklar İçin Scratch İle Kodlama Kısa Özet

  Bu Kitap Kimler İçin?

  Daha Önce Kodlama Bilen Ya Da Bilmeyenler
  Kodlama Öğretmek İsteyen Ebeveyn Veya Öğretmenler
  Yaratıcı Ve Sistematik Düşünmeyi Öğrenmek İsteyen Herkes
  Kodlama Öğrenmek İsteyen Tüm Çocuklar
  Merak Duygusunu Dijital Araçlarla Tetiklemek İsteyen Herkes

  Bu kitap çalışma kartlarına dönüşen yapısıyla 6 Yaş ve üstü çocuklarınızın Scratch ile programlama yapmasına olanak sağlıyor. Kurulumdan uygulamaya tüm detaylar çalışma kartlarının içinde en ince ayrıntısına kadar anlatılıyor.

  Üretmekten Korkma!

  *Teknoloji, bilim ve sanattan uzak çocuklar yetiştirerek dünyayı değiştirmemiz mümkün değil, aksine bu kavramları bizden iyi anlayan ve doğru şekilde kullanan çocuklara ihtiyacımız var.*

  Teknoloji konusunda verilen kararları, politika belirleyenlere ve şirketlere bırakmaya devam edersek halimiz yaman. Çocuklarınızın çıkarını sadece siz koruyabilirsiniz ve bunu nasıl yapacaklarını onlara öğretebilirsiniz. Bunu yapabilmek için, ne ile uğraştıklarını anlamanız gerekiyor, bundan kaçışınız maalesef yok.

  Çocuğunuzun yediği kekin içindeki kimyasalların türü ilginizi çekiyor ise, kullandığı yazılımın ve donanımın lisansları da çekmeli.

  Sürekli *bilgisayar oynadığı* şikayeti ile bize gelen velilerin büyük bir çoğunluğu, çocuklarının bilgisayar başında ne yaptıklarını bilmiyorlar. Hangi yazılımı kullanıyor diye sorduğumuzda, *bilgisayar işte* demek, pek iyi bir cevap değil. Aslında konu çok karışık değil, dikkat etmeniz gereken bazı şeyler var. Umarız ki, bu kitap sadece çocuğunuza değil size de faydalı olur. Yaşasın beraber üretmek! Yaşasın hata! Yaşasın merak!

  - Hakan Ataş ve Bager Akbay

  Küçük dostum,
  Ben bu dünyada en büyük hediye olan Merak ile ödüllendirilmiş biriyim. Hayatım boyunca her şeyi merak ettim. Öğrenene kadar da pes etmedim.

  Radyonun, televizyonun içinde ne var, musluktan su nasıl çıkıyor, banyodaki sıcak suyu ne ısıtıyor, Güneş nereye batıyor, karasineğin kaç tane bacağı var, otomobil motoru nasıl çalışır, flüt nasıl çalınır, mandolin akordu nasıl yapılır gibi milyonlarca sorunun cevabını arayıp durdum. Hiç yorulmadım, doymadım, bıkmadım. Hala büyük bir iştahla merak etmeye ve öğrenmeye devam ediyorum.

  Ben çocukken radyo çok kıymetli bir şeydi. Kurcalarken bizimkini bozmuştum ama içinde ne olduğunu öğrenmiştim. O küçük, garip parçaların ne işe yaradığını da ‘aşağı yukarı’ anlamıştım. Kitaplardaki resimlerde değişik insanlar, ülkeler gördüm. Hayvanların dünyasını bisküvi kutularıyla avladığım sinek ve böceklerle tanıdım. Ateşin elimi yaktığını, elektriğin çarptığını, bazı ilaçların insanı fena yaptığını bana hep bu merak öğretti.

  Televizyonda bir müzik aleti görüp hayran kaldım. Adına kanun diyorlarmış. Babam üçgen bir tahta kesti. Çiviler çakıp, arasına teller gerip bana bir kanun yaptı. Babam marangoz değil; memurdu. Böylece bana herkesin kendi elleriyle bir şeyler üretebileceğini gösterdi.

  Naylon kovalardan davul, tencere kapaklarından zil yapmayı böylece keşfettim. Duvar saatinden söktüğüm minik ampulün pilin ucuna bağlayınca yandığını görünce hayatımı aydınlattı.

  Okumayı öğrenince kitaplarda aklıma asla gelmeyen şeylerle karşılaştım. Hiç bilmediğim yerlerde, hiç tanımadığım insanlar, hiç duymadığım şeyler yapmışlardı.

  Öyleyse ben de yapabilirdim!
  Öğrendiğim her yeni bilgi beni biraz daha meraklı yaptı. Elime geçen her şeyi okudum. Okuyacak bir şey kalmayınca komşularımızı dolaşıp dergi, kitap, gazeteler topladım. Hala elime geçen her fırsatta okumaya, öğrenmeye devam ediyorum.

  Bu zamanda, senin yerinde, yeniden çocuk olabilmeyi çok isterdim. Merak ettiğin her şeyin cevabını internetten bulmak ne büyük bir hediye, farkında mısın? Davul çalmak için tencere kapağı dizmek ya da bir şeyler öğrenmek için kapı kapı dolaşmak zorunda kalmamak da güzel olmalı.

  Senin imkanlarına bakınca benim çocukluğum taş devri gibi görünüyor. Ama senin de sorumluluğun büyük. Bizim tabletimiz, bilgisayarımız yoktu fakat sana tablet ve bilgisayarlar yaptık. Peki sen o tablet ve bilgisayarlarla ne yapacaksın?

  Merak et, araştır ve öğrendiklerinle hepimiz için daha güzel bir dünya kur. Daha rahat bir sandalye, daha hızlı bir uçak, daha becerikli bir robot, daha sessiz bir motor, daha hızlı bir bilgisayar, daha güzel sesli bir mızıka, daha eğlenceli bir oyun, daha az acıtan iğne, dişleri çürütmeyen çikolata, şişmanlatmayan makarna yap.
  Kolay gelsin!

  - M. Serdar Kuzuloğlu
  Seni Duyuyorum
  Harfler Canlanıyor
  Şifre Koruma
  Şut Çekelim
  Saklambaç Oynayalım
  Picolar Düşüyor
  Picoları Kurtaralım

  İçindekiler

  Web Başlangıç Sayfası
  Web Sitesine Kayıt
  Gözde&Favori Eklemek
  Ekleme Ağacını Görelim
  Oyunları İnceleyelim
  Oyunları Hackleyelim
  Bilgisayarıma Scratch İndiriyorum
  Scratch Kuruyorum
  Karakterlerimizi Ekleyelim
  Karakter Bilgi
  Sahne Değiştir
  Sahne Değiştir-2
  Ayıcık ile Selam Verelim
  Rengarenk Dünyam
  Emoji
  Gülen, Üzgün, Şaşkın Suratlar
  Renklenen Yüzler
  Webcam ile Fotoğraf Çekme
  Webcam Foto ile Oynama
  Sesini Kaydet Meşhur Ol
  Ses ile Oynayalım
  Kedimizin Renkli Dünyası
  Hayalimdeki Aslan
  Sohbet Edelim
  İleri Geri Hareket
  Yarasa Uçuşu
  Süzülerek Uçalım
  Kanat Çırpan Papağan
  Papağanımız Uçuyor
  Ekranda Gezip Dolaşalım
  İzimizi Bırakalım
  Rastgele Müzik
  Twinkle Çalalım
  Böcekleri Kontrol Edelim
  Fareyi Takip Eden Uğurböceği
  Klavye Kalem Kontrol
  Fareyi Takip Eden Çizimler
  Kare Çizelim
  Neden Tekrar Edeyim
  Merhaba Ben Koordinat Düzlemi
  Koordinat Düzleminde Harfler
  Değişkenler
  Sürükleyerek Değiştirmek
  Ben Hep Değişiyorum
  Puan Eklemeyi Öğreniyorum
  Zamanı Ölçelim
  Yerinde Duramayan Notalar
  Web Kamerasını Açalım
  Kediyi Kamerayla Oynatmak
  Beni Duyuyor musun?
  Seni Duyuyorum
  Harfler Canlanıyor
  Şifre Koruma
  Şut Çekelim
  Saklambaç Oynayalım
  Picolar Düşüyor
  Picoları Kurtaralım

  Saklambaç Oynayalım
  Picolar Düşüyor
  Picoları Kurtaralım

 • 1. Hamur

Çocuklar İçin Scratch İle Kodlama Hakkında Yorumlar