Çalışma Yaşamında Yetenek, Beceri, Yetkinlik, Yeterlilik

Nobel Akademik Yayıncılık

İbrahim Yüksel

80,00 TL
64,00 TL
%20 indirim
Kazancınız
:
16,00 TL
Çalışma Yaşamında Yetenek, Beceri, Yetkinlik, Yeterlilik Hakkında Bilgiler
Türü: Halkla İlişkiler ve İnsan Kaynakları Kitapları
Sayfa Sayısı: 105
ISBN: 9786053200802
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 1. Hamur
Basım Tarihi 2015
İbrahim Yüksel
İbrahim Yüksel
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Çalışma Yaşamında Yetenek, Beceri, Yetkinlik, Yeterlilik Kısa Özet

  Bu kitapta çalışma yaşamında işe alım yetkilisi olarak görev yapmakta yapacak olan insan kaynakları bölümü çalışanlarına çalışma yaşamına adım atacak atmış olan kişilere, çalışma yaşamının ilgililerine, iktisadi ve idari bilimler fakültesi başta olmak üzere üniversitelerin çeşitli sosyal bilimler alanlarında eğitim almakta olanlara faydalı olacağı düşünülen "yetenek, beceri, yetkinlik, yeterlilik" kavramlarının etimolojik ve çalışma yaşamı temelindeki tanım ve içeriklerine yer verilerek, kavram farklılıkların açığa çıkarılarak özgün tanım ve içerikler oluşturulmaya çalışılmıştır.

  Kısaca," yetenek, beceri, yetkinlik, yeterlilik" e ilişkin kavramsal ayrıştırmayı ele alan bir çalışmadır. Öncelikle belirtilmelidir ki, bahsi geçen kavramların teori ile çalışma yaşamındaki kullanımlarına ilişkin literatür incelemelerine ve araştırmaya (uygulamaya) dayalı bilgi ve sonuçların verildiği bu kitapta " yetenek yönetimi" konusu işlenmemiştir.

  Bu kitap sayesinde, okyucu başta çalışma yaşamında "yetenek" olgusu olmak üzere "beceri-yetenek-yeterlilik" kavramları ile tüm bu kavramların birbirleri arasındaki ayrımlarla ilgili bilgiye ulaşabilecektir. Çalışmanın ilgili alandaki özgün sonucu olarak kavram tanımları ve farklılıklarının somutlaştırılabildiği  "Yetenek Beceri Yetkinlik Hiyerarşisi Yeterlilik Çerçevesi" adlı bir şema ile "Tüm İşlerde Geçerli Olabileceği Algılanan Yetenek Tanıları Listesi`ne ulaşabileceklerdir.

  Bu yönüyle kitap alanda çalışma yaşamında bahsi geçen kavramların ayrıştırılmasına yönelik ilk kaynak kitap olma özelliği taşımaktadır.

 • 1. Hamur

Çalışma Yaşamında Yetenek, Beceri, Yetkinlik, Yeterlilik Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.