Burjuvazinin Sosyolojisi

Epos Yayınları

Michel Pinçon

150,00 TL
115,50 TL
%23 indirim
Kazancınız
:
34,50 TL
Burjuvazinin Sosyolojisi Hakkında Bilgiler
Türü: Genel Sosyoloji Kitapları
Sayfa Sayısı: 135
ISBN: 9786054822010
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2012
satis-icon
Satış Rakamları 3 adet satılmıştır.
Michel Pinçon
Michel Pinçon
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Burjuvazinin Sosyolojisi Kısa Özet

  Burjuvazinin Sosyolojisi, burjuvazinin gizemlerini usulünce kapatan örtünün bir köşesini kaldırarak burjuva egemenliğinin sürmesine yarayan ayrıcalıkları gösteriyor

  Kapitalizmin bitmeyen inşasını tanımlayan temeller, elbette ki ekonomi dünyasında, başka sınıfları ekonomik olarak sömüren mekanizmada aranır. Ekonomik sömürü sonsuzdur ve işte, sömürü şurada bitiyor! diyebileceğimiz bir hudutla da işaretlenemez. Ekonomik sömürü görülür, en azından alım gücünün erişemediği tüketim nesneleri karşısında algılanır.

  Ama kapitalizmin devamlılığını sağlayan esas öğe olan burjuva egemenliğin işleyiş biçimleri öyle kolayca fark edilemez. Egemenlik biçimleri günlük hayatlara, her günkü koşuşturmalara nüfuz etmiştir.

  Monique Pinçon-Charlot ve Michel Pinçon, Burjuvazinin Sosyolojisinde ekonomik sömürü ve egemenlik arasında bir ayrım çizgisi çekerek, burjuvazinin sürekliliğini sağlayan temel unsurun egemenlik olduğunu vurguluyorlar. Egemenliği tanımlayan unsur ise insanlar arası ilişkide belirleyici olan burjuva sosyolojisinin bütün topluma yansıttığı tarihsel kültürdür.

  Burjuvalar zengindir. Ancak burjuvazinin zenginliği çok biçimlidir: Para, çok para, kültür, toplumsal ilişkiler ve prestijden oluşan bir karışımdır burjuvazinin z

  enginliği. Başkalarının toplumsal sıkıntıları ne kadar yığılmışsa burjuvazinin kültüre dayalı ayrıcalıkları da bir o kadar üst üste yığılmıştır.

  Kamuoyu yoklamaları, burjuvazi ve zenginlik denince ilk akla gelen şeyin para olduğunu ortaya çıkarıyor: Zengin olmak ekonomik olarak tanımlanıyor. Ama

  burjuvazi sadece para ile tarif edilen zenginlikten ibaret değildir.
  Burjuvazinin sosyolojik sistemi, ekonomik sermaye, toplumsal sermaye ve kültürel sermayenin toplaşmasından oluşur. Kültürel sermaye ve toplumsal sermaye paradan daha az dikkat çeker, amaburjuva kavramının ve hayatının belirlenmesine katkıda bulunan biçimlerdir. Burjuvazinin hayatta kalmasını sağlayan unsur, burjuvazinin sosyolojisiyle birlikte ilerleyen kültürdür.

 • 2. Hamur

Burjuvazinin Sosyolojisi Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.