sadsad x
asdasd

BRICS-T Ülkelerinde Enerji Tüketiminin Belirleyicileri: Ekonometrik Bir Uygulama

Paradigma Akademi Yayınları

Mahmut Sami Duran

37,00 TL
35,15 TL
%5 indirim
Kazancınız
:
1,85 TL
Alışveriş Listeme Ekle
BRICS-T Ülkelerinde Enerji Tüketiminin Belirleyicileri: Ekonometrik Bir Uygulama Hakkında Bilgiler
Türü: Küreselleşme Kitapları
Sayfa Sayısı: 178
ISBN: 9786257881449
Kapak: Ciltsiz
Mahmut Sami Duran
Mahmut Sami Duran
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • BRICS-T Ülkelerinde Enerji Tüketiminin Belirleyicileri: Ekonometrik Bir Uygulama Kısa Özet

  İnsanoğlunun yaşamını sürdürebilmesi ve en temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için en büyük ve en önemli faktörü enerji oluşturmaktadır. Isınmaktan, aydınlanmaya, ulaşımdan, kullandığımız tüm cihazların tamamında enerji ihtiyacı hayati bir öneme sahiptir. İlk zamanlarda ilkel insanların kullanmış oldukları yöntemler, Dünya nüfusunun hızla artmasıyla birlikte zamanla yetersiz kalmaya başlamıştır.

  Bu nedenle insanların bu ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için yeni tekniklerin geliştirilmesi çok önemli bir zorunluluk haline gelmiştir ve tüm bu yeni gelişmeler enerjinin önemini artırmıştır. Öte yandan dünyada küreselleşmenin artışı ile birlikte ülkeler giderek bir birine bağımlı hale gelmekte ve sınırlar giderek kaybolmakta, ülkelerin ticaret hacimleri her yıl artarak büyümektedir. Bu durum tüm dünyada üretim artışına neden olmakta, dünyadaki nüfus artışı ile birlikte ise tüketim miktarları da hızla artmaktadır. Artan bu üretim ve tüketim miktarı sanayileşme ile birlikte enerji talebini de hızla artırmaktadır. Şüphesiz bir ülkenin sosyal ve ekonomik kalkınmasını gerçekleştirebilmesi için en önemli faktörlerden bir tanesi enerji olmaktadır. Bu nedenle Dünya ekonomilerinin büyümesi ve sanayileşmesi, enerjiye olan bağımlılığı giderek artırmaktadır. Enerji Ekonomisi literatürüne katkı sunmayı amaçlayan bu eserde; enerji tüketimini belirleyen faktörler açıklanmaya çalışılmaktadır.

  Eserin birinci bölümünde, enerji kavramsal olarak geniş bir şekilde açıklanmakta ve enerji, yenilenebilir enerji ve yenilenemez enerji kaynakları özelinde sınıflandırılmaktadır. Bu bölümde açıklanan tüm enerji kaynakları üretim miktarlarından tüketim miktarlarına, ihracattan ithalata vs. sosyal, ekonomik ve siyasal anlamda tüm yönleriyle açıklanmaya çalışılmaktadır. İkinci bölümde, ulusal ve uluslararası anlamda enerji alanında yapılmış geniş bir literatür araştırması yapılmaktadır ve çalışmanın teorisi ile ilgili bilgilere yer verilmektedir.

  Bu bölümde enerji tüketiminin belirleyicisi olarak seçilen; enerji fiyatları, ekonomik büyüme ve doğrudan yabancı yatırımlar değişkenlerinin enerji tüketimi ile olan teorik ilişkisi açıklanmaya çalışılmaktadır. Eserin üçüncü bölümünde; kullanılan veri seti, yöntemler ve ekonometrik modeller açıklanmakta, uygulanan testler ve tahmin sonuçlarına genişçe yer verilmektedir. Çalışmanın sonuç bölümünde ise, elde edilmiş olan bulgular geniş bir şekilde özetlenmekte ve kapsamlı bir değerlendirme sunulmaktadır. Bu eser akademisyenlerin, öğrencilerin ve enerji alanında çalışma yapan herkesin yararlanabileceği bir kaynak kitap olması için okuyucunun beğenisine sunulmaktadır.

BRICS-T Ülkelerinde Enerji Tüketiminin Belirleyicileri: Ekonometrik Bir Uygulama Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.