sadsad x
asdasd

Boşluk ve Doluluk Çin Resim Sanatının Anlatım Biçimi

İmge Kitabevi Yayınları

François Cheng

37,00 TL
29,60 TL
%20 indirim
Kazancınız
:
7,40 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Boşluk ve Doluluk Çin Resim Sanatının Anlatım Biçimi Hakkında Bilgiler
Türü: Resim ve Heykel Kitapları
Sayfa Sayısı: 204
ISBN: 9789755334943
Kapak: Ciltsiz
François Cheng
François Cheng
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Boşluk ve Doluluk Çin Resim Sanatının Anlatım Biçimi Kısa Özet

    Çin resim sanatının amacı, *doğanın kendisinden daha gerçek olan* (Tsung Ping) bir mikrokosmos yaratmak diye tanımlanır. Evren’i aydınlatan dirimsel esinlere ulaşmak ancak bu yolla olanaklıdır. Gene bu yolla ressam, nesnelerin iç yapılarını kavramaya ve onların kendi aralarında sürdürdükleri bağıntıları saptamaya çalışır.

    İşte resimdeki çizginin önemi de bundan kaynaklanmaktadır. Çizginin bu gücü açığa vurması ise, onun Boşluk içinde biçimlenmesiyle olanaklıdır. *Evren’de olduğu gibi, resimde de Boşluk olmasaydı, esinler devinim içinde olamazlardı; Yin ve Yang da etkisini ortaya çıkaramazdı.*Şu halde, resim yüzeyi üzerinde yer alan görsel elemanlarla çizgi arasında Boşluk kavramını oluşturmak gerekmektedir.

    Çin resmiyle ilgili bütün öteki kavramların, kendilerinden beklenen işlevleri yerine getirmeleri de bu Boşluk içinde yer almalarıyla olanaklı olacaktır. Elinizdeki kitapta François Cheng, kendi aralarında bir sistem oluşturan bu kavramları ilk kez göstergebilimsel bir yaklaşımla incelemektedir. Ayrıca, bu amacına bağlı kalarak, geniş bir kaynak ve resim taramasına girişmekte, ressam Shih-t’ao üzerine ise özel bir çalışma gerçekleştirmektedir.

Boşluk ve Doluluk Çin Resim Sanatının Anlatım Biçimi Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.