sadsad x
asdasd
Yurtta Kalacak Öğrenciler için İhtiyaç Listesi 05 Ekim 2021

Yurtta Kalacak Öğrenciler için İhtiyaç Listesi

Yurtta Kalacak Öğrenciler İçin İhtiyaç Listesi

Yurtlar, öğrenim gören öğrencilerin kaldığı, özel yurt ve devlet yurdu şeklinde ikiye ayrılabilen; içerisinde beslenme, eğitim, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerin yer aldığı kurumlardır. Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğu dönemlerinde öğrencilerin yurt ihtiyaçları “Külliyeler” vasıtasıyla karşılanmaktadır. 6 Mart 1924'de yürürlüğe giren 430 sayılı Kanun’la medrese ve imaretlerin kapatılması öğrencilerin barınma sorunu yaşamasına neden olmuştur. 3 Mayıs 1949 yılında yürürlüğe giren 5375 sayılı Yüksek Öğretim Öğrenci Yurtları ve Aşevleri Kanunu ile “yurt ve aşevleri” konusu Milli Eğitim Bakanlığının yönetim ve sorumluluğuna verilmiştir.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu 22 Ağustos 1961 tarihinde yürürlüğe giren 351 sayılı Kanun ile kurulmuştur ve günümüzde de varlığını sürdürmektedir. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu dışında her ilde çeşitli özel yurtlar da bulunmaktadır. Günümüzde her iki çeşit yurtta da yüz binlerce öğrenci barınmaktadır. “Devlet maddi imkânlardan yoksun başarılı öğrencilerin yüksek öğrenim derecelerine kadar çıkmalarını sağlamak amacıyla burslar ve başka yollarla gerekli yardımları yapar” hükmü ile kurulan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, öğrencileri e-Devlet Kapısı üzerinden yapılan başvurular arasından seçerek kabul etmektedir. Özel yurtlarda ise böyle bir durum söz konusu değildir, kalmak isteyen herkes özel yurtlara kalabilmektedir.

Yurtta kalan öğrenciler, yurtta kalırken çeşitli şeylere ihtiyaç duymaktadır. Özellikle ilk kez yurtta kalacak öğrenciler kendilerine "yurtta kalacak öğrenciler için ihtiyaç listesi" oluşturmakta ve bu şekilde yurda yerleşmeden önce eksiklerini tamamlayabilmektedir.

Masa Lambası

Masa lambası, masa üzerinde kullanılan aydınlatma aletidir. Kablolu veya kablosuz iki farklı şekli vardır. Yurtta kalacaklara ihtiyaç listesi üniversite veya lise fark etmeksizin herkesin ihtiyaç duyduğu bir üründür. Çalışma esnasında lambayı veya başlığı hareket ettirerek ışığın yönünü ayarlama imkânı sunmaktadır. Bazı masa lambaları bünyelerinden birden fazla ışık rengi de içerebilmektedir. Masa lambaları birbirinden farklı biçimleri ile kişilerin estetik zevkine en uygun olanını seçme imkânı da sunmaktadır. Çeşitli masa lambaları aşağıda listelenmiştir.

 

Masa Kalemliği

Üniversite yurt ihtiyaç listesinin olmazsa olmazlarından biri de masa kalemliğidir. Masa kalemliği, çalışma masası üzerinde kalem gibi çeşitli kırtasiye ürünlerinin bir arada durmasını sağlayan bir üründür. Masa kalemliği sadece öğrenciler için değil masa başında çalışan ve düzen seven herkes tarafından tercih edilmektedir. Masa kalemliğinin oldukça farklı çeşidi vardır. Alacak olan kişi istediği renkte, boyda, genişlikte, şekilde ve fiyatta masa kalemliği bulabilmektedir. Masa kalemliği içerisine kalem dışında birçok farklı ürün de konabilmektedir. Alınabilecek çeşitli masa kalemlikleri aşağıda listelenmiştir.

 

Mantar Pano

Mantar pano, sıkıştırılarak birbirine yapıştırılmış küçük mantar parçacıklarının düzlem haline getirilerek bir çerçeveye yerleştirilmesiyle meydana gelen ürüne verilen isimdir. Pano yapımında kullanılan mantarlar, Akdeniz ikliminde yaşayan bazı cins meşe ağaçlarının kök ve gövdelerini örten mantarlardır. Mantar panolar farklı yerlerde kullanılabilmektedir. Panolar bir çivi ya da vida yardımıyla duvara sabitlenebildiği gibi çift taraflı bant yardımıyla da sabitlenebilmektedir. Mantar panoların güzel görünmesi için çuha bezi ile sarılmış çeşitleri de mevcuttur. Çuha merinos yününden yapılan bir kumaştır.

Mantar panoları farklı amaçlarla kullanılabilmektedir. Mantar panoların kullanım amaçları aşağıda listelenmiştir.

 • Kişisel notlar asılabilmektedir.
 • Hatırlanması gereken notlar göz önünde dursun diye asılabilmektedir.
 • Şirket koridorlarında; üzerlerine duyuru, ilan, kurallar, listeler gibi dokümanların asıldığı bilgilendirme çerçevesi şeklinde kullanılabilmektedir.
 • Evlerde ödenmesi gereken faturaların asılması için kullanılabilmektedir.
 • Ders notları asılabilmektedir.
 • Çeşitlik günlük, haftalık, aylık ve yıllık planlar asılabilmektedir.
 • Çeşitli resimler asılabilmektedir.
 • Mutfakta kullanılan mantar panolara yemek tarifleri de asılabilmektedir.

Mantar panolar boy ve genişlik olarak farklılık göstermektedir. Mantar pano alırken asılacak yere uygun boyutlarda olanını seçmek önemlidir. Alınabilecek çeşitli mantar panolar aşağıda listelenmiştir.

 

Banyo Terliği

Banyo terliği, banyoda kullanılan hafif, arkası açık, türlü biçimlerde olabilen, farklı renk ve modelleri bulunan ayakkabı çeşididir. KYK yurt ihtiyaç listesi hazırlayan öğrencilerin listesinde olmazsa olanlardandır. Devlet yurtta kalacaklara ihtiyaç listesi hazırlarken banyoyu diğer öğrencilerle ortak kullanacakları hatırlatılmalıdır. Ortak kullanım alanlarında kullanmak için kişisel ürünler edinmek sağlık açısından da yararlıdır.

Havlu

Havlu, üzerinde ince iplikçik halinde tüyleri bulunan, vücudu veya yüzeyi kurutmaya veya silmeye yarayan emici kumaş parçasıdır. Nemi doğrudan temas yolu ile çeker ve genellikle silme veya ovma hareketiyle kullanılmaktadır. Yapımında genellikle pamuk tercih edilmektedir. Pamuk tercih edilmesinin amacı, pamuğun havluya emici bir güç kazandırmasıdır. Havlu seçimi yaparken suyu emme gücü, yumuşaklık derecesi ve doğal liflerden üretilmiş olup olmadığına dikkat etmek gerekmektedir. Havlu seçimi yaparken, havlunun dikişlerinin kalitesi de alınacak havluyu seçmek için bakılması gereken özelliklerden biridir.

Havlu üretimi, teknolojinin gelişmesiyle birlikte hızlanmış ve çeşitlenmiştir. Havlu üretiminde ilk adım ipliklerin makinelere sarılması ve ardından boyanmasıdır. Bundan sonra ise dokuma işlemi yapılmaktadır. Dokuma işleminin ardından ise son işlem dikiş işlemidir. Yurt için ihtiyaç listesi erkek, kız tüm öğrencilerin olmazsa olmazlarından birisi de havludur. Havluların birden fazla çeşidi ve bu çeşitlerin farklı kullanım alanları vardır. Aşağıda havlunun nerelerde kullanıldığı listelenmiştir.

 • El Havlusu: Bulaşık yıkamak, el yıkamak gibi ellerin ıslanmasına neden olan faaliyetler sonrasında elleri kurutmak için kullanılmaktadır.
 • Saç Havlusu: Duş veya saçın ıslanmasına neden olan herhangi bir durumda saçın nemini almaya yarayan havlu çeşididir. Çeşitli renkleri ile kişinin beğenisine göre seçim yapabilmesini sağlamaktadır.
 • Vücut havlusu: Duş almak gibi vücudun ıslanmasına neden olan durumlarda kullanılmaktadır. Çeşitli renkleri ile kişinin beğenisine göre seçim yapabilmesini sağlamaktadır. Diğer havlulara oranla daha büyük bir boya ve ene sahiptir.
 • Yüz Havlusu: İnsanların yüzlerini yıkadıktan sonra kullandıkları havlu çeşididir.
 • Plaj Havlusu: Denizden sonra kurulanmaya yarayan havlu çeşididir. Çeşitli renk ve modelleri ile kişinin kendi estetik zevkine uygun olan havluyu seçme imkânı sağlamaktadır.
 • Ayak Havlusu: İnsanların ayaklarını kurutmak için kullandıkları havlu çeşididir.
 • Havlular yüzey temizliğinde de kullanılmaktadır.

 

Kettle

Kettle, su ısıtıcısıdır ve ocaksız veya açık ateş yakmadan suyu çok hızlı bir şekilde ısıtan, elektrik yardımı ile çalışan küçük ev aletleri kategorisindeki mutfak aletidir.  Kettle ilk kez 1893'te Chicago'daki Dünya Fuarı'nda sunulmuştur. Elektrikli su ısıtıcılar, daha önceki yıllarda kullanılan su ıslık kazanı ve daldırma ısıtıcısının yerini almış modern bir üründür. Çeşitli modelleri bulunan elektrikli su ısıtıcıların modellerinin değişmesiyle birlikte pişirme kabının kazan, teneke veya sürahi şeklindeki tasarlanmış şekillerini bulmak mümkündür. Elektrikli su ısıtıcılar iki bölümden oluşmaktadır. Bu iki bölüm aşağıda listelenmiştir.

 • Plastik veya metalden çıkarılabilir bir pişirme kabı veya ısıtma elemanlı camdır.
 • Taban pişirme kabına yerleştirilen güç kaynağı için bir fiş bağlantısı sağlayan besleme kablosuna sahip ayrı bir temas ayağıdır.

Suyu kaynar duruma getirmeye yarayan elektrikli su ısıtıcıları çay ve kahve yapımında ihtiyaç duyulan kaynar suyun kısa süre içerisinde karşılanmasını sağlamaktadır. Sadece çay ve kahve yapımında da değil, tüm sıcak su gerektiren durumlarda kullanılabilen ve yurt ihtiyaç listesi hazırlayan herkesin listesinde yer alması gereken bir üründür. Çeşitli ölçülerde ve modellerde kettler vardır. Kişi kendi beğenisine ve ihtiyacına uygun olan kettle seçebilmektedir. Kettle alırken dikkat edilmesi gereken özellikler: Ürün tipi, ürün fiyatı, hacimsel kapasite, kablolu veya kablosuz olup olmadığı, hazne şekli, kaynama fonksiyonu, çaydanlık fonksiyonu olup olmadığı, su filtresi olup olmadığı, kireç çözücü filtresi olup olmadığı, yuvar monteli olup olmadığı, bilgi görüntüleme ekranının nasıl olduğu, seviye göstergesi, güç kontrol ışığı, otomatik kapama özelliğinin olup olmadığı, aşırı ısınma otomatik duruşu olup olmadığı, kaynama kuruma koruması olup olmadığı, kasa malzemesinin ne olduğu, renginin ne olduğu, boyutunun ne olduğu, genişlik, yükseklik, hazne derinliği ve üretici garantisidir.

Ütü

Yurt için ihtiyaç listesinin olmazsa olmazlarından biri de ütüdür. Ütü, dökme demir ya da çelikten yapılmış, genellikle elektrikle ısıtılarak giysilerin, buruşuk kumaşların buruşukluklarını ortadan kaldırmak, düz duruma getirmek için kullanılan elektrikli alettir. Ütünün icadı 17. yüzyılın başlarına dayanmaktadır. Eski dönemlerde başta giysileri düzleştirmek için ısıtılmış ağır taşlar kullanılmıştır. Daha sonra bu taşlar yerine saplı düz demir plakalar ateşte ısıtılmaya başlanmıştır. Bu yöntemle de ısının uzun süre korunamaması yüzünden demir plakaları oyulmuş ve içleri kömür közüyle doldurulmuştur. Elektrikli ütü 1882'de Amerikalı Henry Seely tarafından icat edilmiştir. Ütü alırken dikkat edilmesi gerekenler: Ürün tipi, ürün fiyatı, maksimum güç, su haznesi kapasitesi, maksimum buhar çıktısı, sabit buhar miktarı, buhar basıncı, otomatik kapama olup olmadığı, taban malzemesi, yüksek basınçlı buhar, entegre kireç çözücü sistem, ve üretici garantisidir.

Kupa

Kupa, çeşitli ölçü ve modellerde bulunan, içecek içmeye yarayan bardak çeşididir. Yurtta kalmaya hazırlanan herkesin edinmesi gereken bir üründür. Alınabilecek kupalar aşağıda listelenmiştir.

Uyku Bandı

Uyku bandı, gündüz saatlerinde veya gece ışıklı bir yerde uyumak durumunda kalan kişilerce kullanılan üründür. Yurt ihtiyaç listesinde olması gerekmektedir. Yurt odalarından birden fazla kişi beraber kaldığı için oldukça ihtiyaç duyulan bir üründür.

Kulaklık

Kulaklık, öğrencilerin etrafındaki kişileri rahatsız etmeden istedikleri şeyleri dinleyebilmelerini sağlamaktadır. Yurtta kalacaklar için ihtiyaç listesinin en önemli ürünlerindendir. Alınabilecek kulaklıklar aşağıda listelenmiştir.

 

Flaş Bellek

Flash bellek, en temel anlamı ile elektrik gücünün kesildiği anlarda dahi yüklenen verilerin saklanmasını sağlayan özel bir depolama birimidir. Yurt ihtiyaç listesinde olması gereken ürünlerdendir.

Şarj Kablosu

Şarj kablosu, elektrikli ürünlerin şarj edilmesine yarayan üründür. Alınabilecek şarj kabloları aşağıda listelenmiştir.

 

Nevresim Takımı

Nevresim takımı, en çok tercih edilen yatak odası ürünüdür. Yastık kılıfı, çarşaf ve nevresimden oluşmaktadır. Yurt ihtiyaç listesinin en başında yer alması gereken ürünlerden biridir.

Asma Kilit 

Kişisel ürünlerin korunmasını sağlayan asma kilit yurtta kalacak herkesin ihtiyaç duyacağı bir üründür.

Çalışma Sandalyesi Minderi

Genelde ders çalışırken kullanılan çalışma sandalyesi minderi, ders çalışırken rahat etmek isteyen öğrencilerin listesinde yer almalıdır.

Çamaşır Sepeti

Yurtta kalan tüm öğrenciler çamaşırlarını yıkamaya götürürken ve yıkadıktan sonra yıkanan çamaşırlarını alırken çamaşır sepeti kullanmaktadır. Yurt ihtiyaç listesinin olmazsa olmazlarındandır.

Sıcak Su Torbası

Bölgesel ısınma ihtiyacı hisseden tüm öğrencilerin yurda gitmeden önce yanına alabileceği bir üründür.

Uzatma Kablosu

Yurtlarda piriz her zaman yatak yanında olmamaktadır. Kendi yakınında priz olmasını isteyen tüm öğrenciler yurt ihtiyaç listesine uzatma kablosu eklemelidir.

Askı

Yurt dolaplarında kıyafetlerin düzenli bir şekilde durması için askı gerekmektedir. Yurt ihtiyaç listesinde olmalıdır.

Kıyafetler

Yurtta kalacak öğrencilerin ihtiyaç listesi lise, üniversite fark etmeksizin kıyafete ihtiyaçları vardır. Öğrencilerin tümü yurtta kalırken rahat edebilecekleri kıyafetleri listesine eklemelidir.

Kişisel Bakım Ürünleri

Kişisel bakım ürünleri yurtlar tarafından verilmemektedir. Herkes, kendi kullandığı tüm kişisel bakım ürünlerini listesine eklemelidir.

Saç Kurutma Makinesi

Yurt odalarında saç kurutma makinesi bulunmayabilmektedir. Özellikle kış aylarında büyük ihtiyaç duyulan saç kurutma makinesi de yurt ihtiyaç listesine eklenmelidir.

Türkiye’deki Özel ve Devlet Yurtlarının Sayısı

Türkiye’deki özel ve devlet yurtlarının sayısı her yıl değişiklik göstermektedir. Bu değişiklikleri etkileyen çeşitli faktörler bulunmaktadır. Türkiye’deki özel ve devlet yurtlarının 2006 ve 2020 yılları arasındaki sayısı yıllara göre aşağıda listelenmiştir.

 • 2006 yılında Türkiye'deki devlet yurtlarının sayısı 216, özel yurtların sayısı ise 2735
 • 2007 yılında Türkiye'deki devlet yurtlarının sayısı 222, özel yurtların sayısı ise 3053
 • 2008 yılında Türkiye'deki devlet yurtlarının sayısı 229, özel yurtların sayısı ise 3239
 • 2009 yılında Türkiye'deki devlet yurtlarının sayısı 241, özel yurtların sayısı ise 3503
 • 2010 yılında Türkiye'deki devlet yurtlarının sayısı 270, özel yurtların sayısı ise 3788
 • 2011 yılında Türkiye'deki devlet yurtlarının sayısı 303, özel yurtların sayısı ise 4013
 • 2012 yılında Türkiye'deki devlet yurtlarının sayısı 345, özel yurtların sayısı ise 4284
 • 2013 yılında Türkiye'deki devlet yurtlarının sayısı 370, özel yurtların sayısı ise 4405
 • 2014 yılında Türkiye'deki devlet yurtlarının sayısı 390, özel yurtların sayısı ise 4634
 • 2015 yılında Türkiye'deki devlet yurtlarının sayısı 592, özel yurtların sayısı ise 4741
 • 2016 yılında Türkiye'deki devlet yurtlarının sayısı 748, özel yurtların sayısı ise 3911
 • 2017 yılında Türkiye'deki devlet yurtlarının sayısı 790, özel yurtların sayısı ise 4292
 • 2018 yılında Türkiye'deki devlet yurtlarının sayısı 777, özel yurtların sayısı ise 4585
 • 2019 yılında Türkiye'deki devlet yurtlarının sayısı 793, özel yurtların sayısı ise 4614
 • 2020 yılında Türkiye'deki devlet yurtlarının sayısı 773, özel yurtların sayısı ise 4406'dır.

Devlet Yurdunda Kalacak Öğrencilerin Bilmesi Gerekenler

YKS'ye girip üniversiteye yerleşen tüm hazırlık, birinci sınıf ve ara sınıf öğrencileri Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin sonuçları açıklamasından sonra devlet yurtlarında kalmak için e-Devlet Kapısı üzerinden Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'na başvurabilmektedir. Yurtta kalma hakkı kazanan öğrencilerin yurda kesin kayıt yaptırabilmesi için bazı belgelere ihtiyacı vardır. Bu belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Öncelik Belgesidir (Önceliği Olanlar İçin).
 • Şehit eşi ve çocukları, şehidin çocuğu yoksa bekâr kardeşleri ile gazi ve gazi çocukları için aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından alınan Seyahat Kartı veya Sosyal Güvenlik Kurumundan ilgili kanun maddelerine göre aylık bağlandığını gösterir belgedir.
 • % 40 ve üzerinde engelli olduğunu beyan eden öğrenciler için tam teşekküllü hastane raporudur.
 • Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlayanlar için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından alınacak belgesidir.
 • Devlet koruması altında olan öğrenciler için Devlet koruması altında olduklarına dair Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından alınacak belge veya Mahkeme Kararıdır.
 • Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar için Darüşşafaka Lisesinden alınacak belgedir.
 • Bakanlık tarafından yurtlarda barınmada öncelikli olacak milli sporcu belgesine sahip sporculara ilişkin belirlenen kriterleri taşıyanlar için Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğünden alınacak belge/yazıdır.
 • Gönüllü güvenlik korucusu olarak çalışan, çalışırken vefat eden veya emekliye ayrılanların çocukları için valilikten alınacak belgedir.
 • 4 adet son altı ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğraftır.
 • % 40 ve üzeri engelli ebeveyni olanlar için tam teşekküllü hastaneden alınacak rapordur.
 • 18 yaşından küçükler için vasi/veli izin belgesidir.

Yurtta kalmaya hak kazanan öğrenciler çeşitli sebeplerden dolayı bu haklarını kaybedebilmektedir. Yurtta kalmaya devam etmek isteyen öğrenciler bu nedenlerden uzak durmalıdır. Öğrencilerin yurtla olan ilişkilerinin kesilmesinin nedenleri aşağıda listelenmiştir.

 • Yurda girmek için aranan şartlardan herhangi birini sonradan kaybetmiş olmaktır.
 • Yurt kurallarına uymayıp, yurttan çıkarma cezası almaktır.
 • Yurt ücretini zamanında ödememektir.
 • Devam etmekte oldukları öğretim kurumundan bir aydan fazla uzaklaştırma cezası almaktır. (Öğrenime başlandığı dönemde yurda tekrar başvurup bu hakkı geri kazanma şansı vardır.)

Tüm bu bilgilere ek olarak yurtta kalacak öğrencilerin, yurtta kendilerine verilecekler hakkında bilgi sahibi olmasında da fayda vardır. Devlet yurtlarında öğrencilere verilen malzemeler aşağıda listelenmiştir.

 • Giysi dolabı
 • Komodin
 • Nevresim takımı
 • Yastık
 • Battaniye
 • Yorgan

Kaynakça

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü İnternet Sitesi

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı İnternet Sitesi- Resmi İstatistikler

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.