Birinci Dünya Savaşı`nda Cihat ve İslam

İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları

Kolektif

190,00 TL
155,80 TL
%18 indirim
Kazancınız
:
34,20 TL
Birinci Dünya Savaşı`nda Cihat ve İslam Hakkında Bilgiler
Türü: Akademik Kitaplar
Sayfa Sayısı: 332
ISBN: 9786053995395
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2019
Kolektif
Kolektif
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Birinci Dünya Savaşı`nda Cihat ve İslam Kısa Özet

    ``Birinci Dünya Savaşı’nda Cihat ve İslam¸ tarih ve siyaset bilimi öğrencileri ile akademisyenlerinin yanı sıra bu dönemi anlamak isteyen genel okur için de bir başvuru kitabı olma özelliği taşıyor..``

    Birinci Dünya Savaşı’nda Cihat ve İslam¸ Christiaan Snouck Hurgronje’nin *Almanya’da Üretilmiş Kutsal Savaş* başlığını taşıyan 1915 tarihli ünlü makalesinin yüzüncü yılında, Leiden Üniversitesi’nde gerçekleşen konferanstaki bildirileri bir araya getiriyor. Birinci Dünya Savaşı sırasında *büyük cihat* ilanı fikrinin Almanya’daki kökenlerine dikkat çeken Snouck Hurgronje, döneminde oldukça önemli tartışmalara yol açmıştı. Buradan hareketle Osmanlı cihadının farklı veçhelerini inceleyen akademisyenler, uzun soluklu tartışmalara ışık tutuyor: Cihadın imparatorluk içerisindeki ve dışarısındaki etkileri nelerdi? Almanya ve İngiltere, cihat ilanı üzerinde ne kadar belirleyici olmuştu? Osmanlı İmparatorluğu’nun daha önceki cihat ilanları ile cihad-ı ekberin farkı neydi? Ve o bitmeyen tartışma: Osmanlı cihadı tamamen başarısız mı olmuştu?

    Osmanlı İmparatorluğu’nda İslâm’ın araçsallaştırılmasını inceleyen akademisyenler, ordunun seferberliğinde, Müslüman kadınların harekete geçmesinde, dönemin edebiyatında ve mimarisinde cihat propagandasının izlerini sürüyor. Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu’nda, Avrupa’da ve Ortadoğu’daki tartışmaları kapsamlı bir şekilde ele alan bu makaleler, bu kritik döneme ilişkin bütünlüklü bir çerçeve sunuyor.

  • 2. Hamur

Birinci Dünya Savaşı`nda Cihat ve İslam Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.