235,00 TL
192,70 TL
%18 indirim
Kazancınız
:
42,30 TL
Bir Pratik Teorisi İçin Taslak Hakkında Bilgiler
Türü: Genel Sosyoloji Kitapları
Sayfa Sayısı: 270
ISBN: 9786053995388
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 1. Hamur
Basım Tarihi 2019
satis-icon
Satış Rakamları 23 adet satılmıştır.
Pierre Bourdieu
Pierre Bourdieu
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Bir Pratik Teorisi İçin Taslak Kısa Özet

    Pierre Bourdieu’nün ilk dönem çalışmaları arasında yer alan Bir Pratik Teorisi için Taslak, iki kısımdan oluşuyor. İlk basımı 1972 yılında gerçekleşen kitabın *Kabiliye Üzerine Üç Etnoloji Çalışması* başlıklı ilk kısmında Bourdieu, Kabiliye’de şerefe yüklenen anlam ve rolleri, dil ve anlatılar üzerinden inceleyerek topluluk ilişkilerinin kurallarına ve yaptırımlarına dikkat çekiyor. Bu kısımdaki ikinci bölümde, Kabiliye evlerinin mekânsal kurgusu ile gündelik pratikler ve toplumsal cinsiyet arasındaki ilişki ele alınıyor. Son olarak, akrabalık ilişkileri, evlilik stratejileri ve yeniden üretim mekanizmalarını inceleyen Bourdieu, Kabiliye topluluklarının pratiklerindeki sistemliliğin detaylı bir incelemesini sunuyor.

    *Bir Pratik Teorisi için Taslak* başlıklı ikinci kısımda, bilimsel araştırmada gözlemcinin ve teorik bilginin konumlarına ilişkin bir incelemenin ardından Bourdieu; yapı, pratik, beden ve zaman başlıkları altında pratiğin teorisini şekillendiriyor. Bourdieu düşüncesinin yapıtaşlarından habitus ve sembolik sermaye kavramlarının öne çıktığı bu teorik kısım, pratiklerin ekonomisine dair bir inceleme ile son buluyor. Kitabın sonunda ise *Ekonomik Pratikler ve Zamansal Yatkınlıklar* başlıklı sonuç mahiyetinde bir ek bölüm yer alıyor.

    Bir Pratik Teorisi için Taslak, düşünürün Cezayir çalışmalarıyla başlayan ilk dönem eserlerini ve temel kavramlarını anlamak için bir giriş niteliği taşıyor. Çağdaş sosyal bilim araştırmalarının en etkili isimlerinden biri olan Bourdieu’nün bu çalışmasının, bu alandaki akademisyenler ve öğrenciler için önemli bir kaynak olacağına inanıyoruz.

  • 1. Hamur

Bir Pratik Teorisi İçin Taslak Hakkında Yorumlar