180,00 TL
135,00 TL
%25 indirim
Kazancınız
:
45,00 TL
Bir Demet İstanbul Hakkında Bilgiler
Türü: Denemeler
Sayfa Sayısı: 224
ISBN: 9789759957520
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2016
satis-icon
Satış Rakamları 187 adet satılmıştır.
Mustafa Kutlu
Mustafa Kutlu
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Bir Demet İstanbul Kısa Özet

  "Bir şehre ruhunu veren, o iklimin, o coğrafyanın, o kültürün, o şehri yapan insanların birlikte kotar-dıkları biricik oluştur. Bu bazan bir pencere biçiminde kendini gösterir, bazan bir ağaç seçiminde. Meselâ İstanbul ve Bursa için Erguvan vazgeçilmemesi gereken bir ağaçtır. Şehrin Erguvan`a ihtiyacı vardır. Erguvan pembesinden arındırılmış bir Boğaziçi, baharda, gelinini yitirmiş duvağa benzer.

  Bir şehre ruhunu veren bazan o mıntıkada kaynayan bir su, bazan sadece o bölgede pişirilen bir yemek, oynanan bir oyun, bir yapı tarzı, bir davranış, bir mezar, bir tepe, bir ziyaretgâh, bir mesire-dir. Urfa`da Halilü`r-Rahman, Konya`da Mevlana kadar Meram, Safranbolu`da evler, Erzurum`da Çifte Minare kadar eski çeşmelerden akan eski sulardır.

  Bir şehre ruhunu veren çocukların oyun oynarken söyledikleri türküler ve tekerlemelerdir. Esnafın müşteriyi karşılamasıdır. Topluca yaşanmış elemler, topluca yaşanmış kederlerdir.

  Bütün bu unsurlardan yoksun kalan şehir ruhunu kaybeder. Belki büyür, modernleşir, hatta azmanlaşabilir; ama ötekilerden bir farkı kalmaz, çekici bir yanı olmaz, içinde ikamet eden insanlara vereceği bir şeyi yoktur artık onun."

 • 2. Hamur

Bir Demet İstanbul Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.