sadsad x
asdasd
23,00 TL
17,25 TL
%25 indirim
Kazancınız
:
5,75 TL
Bilgi ve Betimleme Hakkında Bilgiler
Türü: Diğer Felsefe Kitapları
Sayfa Sayısı: 224
ISBN: 9786059521123
Kapak: Ciltsiz
Ömer Naci Soykan
Ömer Naci Soykan
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Bilgi ve Betimleme Kısa Özet

  Ernst Mach, bilim ve felsefeden, edebiyat-sanata ve politikaya çeşitli ve yaygın tartışmalara odak olmuş, kendisinden sonraki bilimsel-felsefi anlayışlara derin etkiler bırakmış bir filozof-bilim insanıdır.

  Albert Einstein, Mach’ı görelilik kuramının öncüsü olarak niteliyordu. Heinrich Gomperz ona *Bilimin Buddhası* diyordu. Robert Musil onun öğretisi üstüne bir doktora tezi yazdı. Friedrich Adler için o, Marxçı tarih anlayışına uygun bir doğa kavrayışı ortaya koymuştu.

  Yüzyıl dönümünde Viyana entelektüel çevresinde merkezi bir figür olan Mach, Viyana Çevresi felsefesi için kaynak oluşturmasının yanı sıra, Analitik Felsefe ve bu felsefe çevresinde yer alan bilim felsefesine de önemli katkılarda bulunmuştur.

  Deneysel ve kuramsal fizikçi, duyu fizyologu ve psikoloğu, bilim kuramcısı, doğabilim tarihçisi, ders kitabı ve öğretim planlamacısı olarak Mach’ın güncel bilimsel ve dünyagörüşsel önemi bugün de geçerliliğini korumaktadır.

  Prof. Dr. Ömer Naci Soykan’ın çalışması, Ernst Mach’ın bilgi kuramı ile bu temelde yaşam ve dünya görüşüne ilişkin düşüncelerini, betimleyici ve eleştirel bir tarzda ortaya koyuyor. Kitapta ayrıca Türkçe okurun ilk kez burada karşılaştığı, çeşitli yazılarının çevirisinden yapılan bir seçki de yer alıyor.

Bilgi ve Betimleme Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.