sadsad x
asdasd

Başkanlık Sistemi ve Türkiye

Alfa Aktüel Yayınları

Mehmet Ali Şahin

85,00 TL
68,00 TL
%20 indirim
Kazancınız
:
17,00 TL
Başkanlık Sistemi ve Türkiye Hakkında Bilgiler
Türü: Dünya Siyaseti ve Politikası Kitapları
Sayfa Sayısı: 291
ISBN: 9789752532434
Kapak: Ciltsiz
Mehmet Ali Şahin
Mehmet Ali Şahin
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Başkanlık Sistemi ve Türkiye Kısa Özet

  Bu eserde, yasama yürütme ilişkileri bağlamında hükümet sistemleri, Türkiye`deki siyasal sistemin işleyişi ve problemleri üzerinde durmaktadır. Başkanlık Sistemi ve Türkiye ana teması çerçevesinde önce başkanlık, yarı başkanlık ve parlamenter sistem değerlendirilmiş, daha sonra da seçim sistemi, demokrasi, özerklik ve yerelleşme konularıyla ilgili bilgiler verilmiştir. Siyasal sistemimizde aksayan yönler, temsil ve istikrar açısından parlamenter sistemde yaşadığımız sorunlar ele alınmış, sorunlarımızın açık ve net bir şekilde ortaya konulmasının önemi vurgulanarak, yapılacak önerilerin yaşanılan gerçeklikler üzerinden olmasına dikkat edilmiştir.

  Çalışmada iki temel hususa dikkat çekilmektedir. Bunlardan birincisi; önerilecek siyasal sistemde halkın iradesinin ülkenin bütün kurum ve kuruluşlarında kayıtsız şartsız egemenliğinin sağlanması konusudur. İkinci olarak üzerinde durduğumuz nokta ise önerilen pratik gerçeklikler dikkate alınarak yapılması gerçeğidir. Zira Amerikan, İngiliz ve Fransız sistemlerinin hangi ülke menfaatleri çerçevesinde gerçekleştiği unutulmamalıdır. Parlamenter sistem İngilizlerin yaşamış olduğu tarihi gerçekliklerden ortaya çıkmıştır. Her ülkenin kendi tarihi gelişimi farklıdır. Amerika İngilizleri örnek almış ama sistemini kendi menfaatleri doğrultusunda oluşturmuştur. Yine Fransa`nın tarihi yarı başkanlıkla sonuçlanan sistemi doğurmuştur.

  Yukarıda yer alan açıklamalar çerçevesinde ülkemizde siyasal sistem ile ilgili tartışmalar ulusal menfaatlerimiz çerçevesinde değerlendirilmiş, bütün yazarlarımızın önerileri de bu hakikatten harekete ortaya konulmuştur.
  - Prof. Dr. N. Talat Arslan

Başkanlık Sistemi ve Türkiye Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.