sadsad x
asdasd
28,00 TL
22,40 TL
%20 indirim
Bağlanma Hürriyeti Hakkında Bilgiler
Türü: Diğer Felsefe Kitapları
Sayfa Sayısı: 172
ISBN: 9786056407888
Kapak: Ciltsiz
Fulya Bayraktar
Fulya Bayraktar
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Bağlanma Hürriyeti Kısa Özet

    Batının, muhtelif pozitivizm tarzları, materyalizm ve analitik felsefenin etkisi altında olduğu bir dönemde Marcel; aşk, sadâkat, îman ve umutla varlık sırrı'na ulaştıran yolu hatırlattı. İnsanın bireysellikten ziyade birliktelikte hür olduğunu vurguladı. Varolmak bağlanmaktır derken, bizi bir Aşk Etiği'ne davet etti. Marcel'de *bağlanma*; *ben*in, *sen* ile olan aracısız, dolaysız, içten ve sırlı ilişkisidir.

    *Mutlak Sen* konumundaki Tanrı'ya yükselişin başlangıç yeridir. Bir taraftan kişi için, *oluş* anlamı taşır; diğer taraftan ise, etik anlamda *güven*, *umut* ve bir *biz* oluşturma süreci, ancak onun açısından bir mânâ kazanır. Dinin varoluşsal olarak algılanıp yaşanabileceği temel tecrübe, bu *bağlanma* ediminde gizlidir. Îman kavramı ancak onunla anlaşılabilir.

    Aile, kardeşlik, toplum ve insaniyetin, *sır*lı bütünlüğüdür bağlanma. Bu edimin ifade ettiği varoluşsal vaad edişlerin artık yaşanamıyor olması ise, modern dünyanın bunalımını izah ederken karşılaştığımız başlıca etkendir.

Bağlanma Hürriyeti Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.