sadsad x
asdasd

Bağımsız Denetimde Hileye İlişkin Beklenti Farklılıkları

Der Yayınları

Duygu Celayir

85,00 TL
73,95 TL
%13 indirim
Kazancınız
:
11,05 TL
Bağımsız Denetimde Hileye İlişkin Beklenti Farklılıkları Hakkında Bilgiler
Türü: İşletme Muhasebe ve Maliye Kitapları
Sayfa Sayısı: 206
ISBN: 9789753535540
Kapak: Ciltsiz
Duygu Celayir
Duygu Celayir
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Bağımsız Denetimde Hileye İlişkin Beklenti Farklılıkları Kısa Özet

    Mali tablo kullanıcılarının bağımsız denetçilerden beklentileri ile bağımsız denetçilerin fiilen gerçekleştirdiği görev ve sorumlulukların birbirinden farklı olması, *denetim beklenti farklılığı* kavramını ortaya çıkarmıştır. Bu kavram; mali tablo kullanıcılarının bağımsız denetim algısı ile fiilen gerçekleştirilen denetim arasındaki farkı ortaya koymak için kullanılmıştır.

    Denetçilerin hileye ilişkin sorumlulukları, beklenti farklılığının önemli boyutlarından birini oluşturmaktadır. Mali tablo kullanıcıları, çoğu zaman denetçilerin sorumluluğunun; mali tabloların doğruluğuna güvence vermekten ve onların çıkarlarının korunmasına destek olmaktan çok, hilelerin tespiti ve raporlanması olduğunu düşünmektedirler. Denetim mesleğindeki yaklaşım ise; mali tablo kullanıcılarının denetimin doğasını ve sınırlarını değerlendirmedeki farklı bakış açısının beklenti farklılığına neden olduğu yönündedir.

    Mali tablo kullanıcılarının hile konusundaki beklentileri, denetim mesleği ve uygulaması açısından önemlidir. Beklenti farklılığı; denetim mesleğine zarar vermekte ve denetimin sağladığı katma değer ve mesleğin itibarı üzerinde olumsuz etkilere neden olmaktadır. Diğer taraftan söz konusu farklılıklar, piyasalarda güven ortamının da azalmasına neden olmaktadır.

Bağımsız Denetimde Hileye İlişkin Beklenti Farklılıkları Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.