Ayni Haklardan Doğan Uyuşmazlıklarda Uygulanacak Hukuk ve Yetkili Mahkeme

On İki Levha Yayınları

Merve Acun Mekengeç

260,00 TL
236,60 TL
%9 indirim
Kazancınız
:
23,40 TL
Ayni Haklardan Doğan Uyuşmazlıklarda Uygulanacak Hukuk ve Yetkili Mahkeme Hakkında Bilgiler
Türü: Hukuk Üzerine Kitaplar
Sayfa Sayısı: 492
ISBN: 9786051523996
Kapak: Ciltli
Kağıt Tipi: 1. Hamur
Basım Tarihi 2016
Merve Acun Mekengeç
Merve Acun Mekengeç
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ayni Haklardan Doğan Uyuşmazlıklarda Uygulanacak Hukuk ve Yetkili Mahkeme Kısa Özet

    Mülga Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkında Kanun`un (MÖHUK) yürürlüğe girmesinden itibaren Kanun`da bir madde olarak yer alan ayni haklara uygulanacak hukuk konusunda Türk Hukuku`nda yazılmış hiç bir kitap bulunmamaktadır. Yine, taşıma araçları üzerindeki ayni hak uyuşmazlıkları konusu da 2007 MÖHUK ile birlikte Türk Hukuku`na girmiştir. Ancak bu konuda da Türk Hukuku`nda herhangi bir kitaba rastlanmamıştır.

    Bu çalışmayla birlikte Türk Hukuku`ndaki eksikliğin giderilmesi amaçlanmaktadır. Üç bölümden oluşan kitabın ilk bölümünde maddi hukuk bakımından ayni haklar, ikinci bölümünde uygulanacak hukuk ve üçüncü bölümünde ise yetkili mahkeme ve tanıma-tenfiz konularını incelenmiştir. Böylelikle ayni haklara uygulanacak hukuk veya yetkili mahkeme konusunda bir kaynağa ihtiyacı olanların bir bütün halinde tek bir kaynaktan faydalanmaları mümkün kılınmış olmuştur.

    Çalışmada Türk Hukuku`nun dışında İsviçre Hukuku, Alman Hukuku, Avrupa Birliği Hukuku, Amerikan Hukuku ve İngiliz Hukuku`nun yanı sıra yer yer Fransız Hukuku ile Çin Hukuku`na değinilmiştir. Yine, örneklendirmeler bakımından Rus Hukuku, Kazakistan Hukuku, İtalyan Hukuku, Belçika Hukuku, Danimarka Hukuku ve hatta Arjantin Hukuku`ndaki bazı durumlara yer verilmiştir. Yapılan kapsamlı incelemeler sonucunda Türk Hukuku`ndaki mevcut durumun ihtiyaçları karşılamaya yetmediği ve kanun değişikliğine gidilmesi gerektiği kanaatine ulaşılmıştır.

  • 1. Hamur

Ayni Haklardan Doğan Uyuşmazlıklarda Uygulanacak Hukuk ve Yetkili Mahkeme Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.