sadsad x
asdasd

Ayni Haklardan Doğan Uyuşmazlıklarda Uygulanacak Hukuk ve Yetkili Mahkeme

On İki Levha Yayınları

Merve Acun Mekengeç

64,81 TL
55,74 TL
%14 indirim
Kazancınız
:
9,07 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Ayni Haklardan Doğan Uyuşmazlıklarda Uygulanacak Hukuk ve Yetkili Mahkeme Hakkında Bilgiler
Türü: Hukuk Üzerine Kitaplar
Sayfa Sayısı: 492
ISBN: 9786051523996
Kapak: Ciltli
Merve Acun Mekengeç
Merve Acun Mekengeç
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Ayni Haklardan Doğan Uyuşmazlıklarda Uygulanacak Hukuk ve Yetkili Mahkeme Kısa Özet

    Mülga Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkında Kanun'un (MÖHUK) yürürlüğe girmesinden itibaren Kanun'da bir madde olarak yer alan ayni haklara uygulanacak hukuk konusunda Türk Hukuku'nda yazılmış hiç bir kitap bulunmamaktadır. Yine, taşıma araçları üzerindeki ayni hak uyuşmazlıkları konusu da 2007 MÖHUK ile birlikte Türk Hukuku'na girmiştir. Ancak bu konuda da Türk Hukuku'nda herhangi bir kitaba rastlanmamıştır.

    Bu çalışmayla birlikte Türk Hukuku'ndaki eksikliğin giderilmesi amaçlanmaktadır. Üç bölümden oluşan kitabın ilk bölümünde maddi hukuk bakımından ayni haklar, ikinci bölümünde uygulanacak hukuk ve üçüncü bölümünde ise yetkili mahkeme ve tanıma-tenfiz konularını incelenmiştir. Böylelikle ayni haklara uygulanacak hukuk veya yetkili mahkeme konusunda bir kaynağa ihtiyacı olanların bir bütün halinde tek bir kaynaktan faydalanmaları mümkün kılınmış olmuştur.

    Çalışmada Türk Hukuku'nun dışında İsviçre Hukuku, Alman Hukuku, Avrupa Birliği Hukuku, Amerikan Hukuku ve İngiliz Hukuku'nun yanı sıra yer yer Fransız Hukuku ile Çin Hukuku'na değinilmiştir. Yine, örneklendirmeler bakımından Rus Hukuku, Kazakistan Hukuku, İtalyan Hukuku, Belçika Hukuku, Danimarka Hukuku ve hatta Arjantin Hukuku'ndaki bazı durumlara yer verilmiştir. Yapılan kapsamlı incelemeler sonucunda Türk Hukuku'ndaki mevcut durumun ihtiyaçları karşılamaya yetmediği ve kanun değişikliğine gidilmesi gerektiği kanaatine ulaşılmıştır.

Ayni Haklardan Doğan Uyuşmazlıklarda Uygulanacak Hukuk ve Yetkili Mahkeme Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.