sadsad x
asdasd

Avrupa-Merkezcilik

Yordam Kitap

Samir Amin

40,00 TL
28,80 TL
%28 indirim
Kazancınız
:
11,20 TL
Avrupa-Merkezcilik Hakkında Bilgiler
Türü: Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 272
ISBN: 9786051723006
Kapak: Ciltsiz
Samir Amin
Samir Amin
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Avrupa-Merkezcilik Kısa Özet

  Azgelişmişlik, kalkınma, kriz, dünya ekonomik sistemi (emperyalizm), merkez ve çevre ülkeler gibi tartışmalı konulara toplumcu bir bakışla eğilen Bağımlılık Okulu’nun kurucularından Samir Amin, Avrupa-merkezciliğe karşı geliştirdiği eleştirel yaklaşımı, deyiş yerindeyse Marksizmi Avrupa-merkezci bakış açısından *sıyırıp koparması* ile de öne çıkan bir yazar.
  Avrupa-Merkezcilik ise onun bu radikal girişimi ya da hesaplaşmasını, en açık ve derinlikli haliyle takip edebildiğimiz klasik bir yapıtı.

  Avrupa’nın, Fransız Devrimi’yle ve *Özgürlük, Eşitlik, Kardeşlik* sloganıyla billurlaşan değerleri bir yanda, kültürcülük, emperyalist sömürgecilik, farklılıkları yok sayan güdük bir evrenselcilik, içe kapanma eğilimi diğer yanda, zorlu denklemler Samir Amin’in geliştirdiği yaklaşımda nasıl bir çözüme kavuşuyor?

  Kitabın son bölümünün başlığında ifade edildiği gibi *Çağdaş Dünyaya İlişkin Avrupa-Merkezli Olmayan Bir Görüş* sunan Samir Amin, bu görüşünü tarihten güncelliğe nasıl temellendiriyor?
  Fikret Başkaya’nın sözleriyle:

  *Samir Amin’in bu eseri, hem kendi tarihimize hem de başkalarının tarihine eleştirel bakmamıza yardım edebilecek önemli tezler içeriyor. Yaşadığımız coğrafyada en çok ihtiyaç duyduğumuz şey Avrupa-merkezcilikten arındırılmış eleştirel bir bilinçtir.*

Avrupa-Merkezcilik Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.