sadsad x
asdasd

Avrupa Birliği ve Komşuları

Elips Kitap

Derleme

130,00 TL
84,50 TL
%35 indirim
Kazancınız
:
45,50 TL
Avrupa Birliği ve Komşuları Hakkında Bilgiler
Türü: Genel Politika Siyaset Bilim ve Siyaset Tarihi Kit
Sayfa Sayısı: 427
ISBN: 9786051211008
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2012
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Avrupa Birliği ve Komşuları Kısa Özet

  Soğuk Savaş sonrası dönemin en merak uyandıran konularından birisi geleneksel olmayan tehditlerin ve sorunların ön plana çıkması ile Avrupa Birliğinin dünya siyasetinde önemli bir rol oynayıp oynamayacağıdır. Ortak Dış ve Güvenlik Politikası, Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası, Ortak Güvenlik ve Savunma Politikası ile Avrupa Komşuluk Politikası`nın geliştirilmesi, AB`nin hem bölgesel hem de muhtemel küresel aktör olmasına yönelik önemli adımlar olarak görülmüştür. Bu kitapta Avrupa Birliğinin komşuları ile ilişkilerindeki başlıca dinamikler değişik perspektiflerden incelenmektedir.

  Bu kitabın amacı, Avrupa Komşuluk Politikası`nın ötesine geçen analizler yapabilmektir. Tek bir bölge veya sadece Avrupa Komşuluk Politikası üzerine yazılan diğer kitapların aksine, bu yayında; Rusya, Ukrayna ve Belarus`tan Kuzey Afrika`ya; Batı Balkanlar`dan Güney Kafkasya`ya ve Orta Asya`ya kadar uzanan geniş coğrafyadaki komşuluk ilişkileri incelenmektedir.

  Bu çalışmanın, AB`nin komşularına yönelik uyguladığı politikalara kapsamlı bir bakış açısı getirerek Avrupa çalışmaları literatürüne yerinde ve değerli bir katkıda bulunacağına inanılmaktadır. Ayrıca, makalelerin çoğu ilgili komşu ülkelerde yaşayan uzmanlar tarafından yazılmıştır. Böylelikle, çalışmanın, AB güvenlik ve dış politikası üzerine yazılan mevcut literatüre yepyeni fikirler ve açılımlar getirmesi umulmaktadır. Bu kitap Avrupa Birliği dış politikasına ilgi duyan Uluslararası İlişkiler öğrencileri, akademisyenleri ve karar alıcılar için değerli bir referans kaynağı olmayı amaçlamaktadır.

  Osmanlı İmparatorluğu, Balkanlar`dan İran sınırına kadar olan bölgeyi yönetti ve aynı zamanda Ukrayna`dan Kafkasya`ya kadar olan coğrafyayla da ilgilendi. Bugün dünyanın ilgisi gerginliklerin olduğu bu bölgeler üzerinde yoğunlaşmıştır. Bu kitapta, başta Türkiye`den olmak üzere, bu geniş coğrafyanın farklı kesimlerinden akademisyenler, AB`yi etkileyen ve AB`nin etkilediği sorunların çeşitli yönlerini incelemektedir. Bu inceleme, mutlu bir hikâye değildir ancak öğrenme eğrisinin bir parçasıdır. Bu çalışmanın literatüre önemli bir katkı olduğunu düşünüyorum.

  - Prof. Dr. Norman Stone, Bilkent Üniversitesi

  Bezen Balamir Coşkun, Zirve Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

  Birgül Demirtaş, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

 • 2. Hamur

Avrupa Birliği ve Komşuları Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.