sadsad x
asdasd

Avrupa Birliği Gümrük Birliği ve Türkiye

Nobel Akademik Yayıncılık
50,00 TL
46,00 TL
%8 indirim
Kazancınız
:
4,00 TL
Avrupa Birliği Gümrük Birliği ve Türkiye Hakkında Bilgiler
Türü: Dünya Siyaseti ve Politikası Kitapları
Sayfa Sayısı: 972
ISBN: 9786051337876
Kapak: Ciltsiz
Cihan Dura
Cihan Dura
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Avrupa Birliği Gümrük Birliği ve Türkiye Kısa Özet

  Bu kitap Avrupa Birliğini, Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki, başta gümrük birliği olmak üzere ekonomik ilişkileri, tarihsel süreçleri, yapıları ve son ulaşmış bulundukları durum itibariyle incelemektedir. 

  Çalışmanın ilk amacı; olabildiğince Ortodoks yaklaşımdan sıyrılarak, üniversitelerimizin iktisat, işletme, uluslararası ilişkiler, bölümlerinde, lisans düzeyinde ya da lisans üstü öğretimde okutulan *uluslararası iktisadi birleşmeler*, *Avrupa Birliği* gibi derslerde el kitabı olarak kullanılabilecek bir yapıt ortaya koymaktır. Çalışma *uluslararası iktisat* gibi temel derslerde de yardımcı kitap olarak kullanılabilir. Çalışmamızın ikinci amacı, konuyla ilgilenen -öğrenci, aydın, sade yurttaş- herkese, Avrupa Birliği ile Türkiye-AB ilişkileri hakkında bilgilerini genişletmelerine, isabetli yorumlar yapmalarına, doğru kararlar vermelerine yardımcı olacak bir araç sunmaktır. 

  Kitap; yazarların, Erciyes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde yıllardır okuttukları *uluslararası iktisat*, *uluslararası iktisadi birleşmeler* ve *Türkiye - Avrupa Birliği ekonomik ilişkileri* gibi dersler için geliştirdikleri ders notları ile çeşitli dergilerde yayınladıkları konuyla ilgili makaleler yeniden işlenerek, düzenlenerek ve bütünleştirilerek hazırlanmıştır. Kitabın bu üçüncü baskısına, son dört yılın gelişmeleri eklenmiş, konular güncellenmiş, bazı bölümler işlenmiş ya da yeniden kaleme alınmış, yeni bölümler eklenmiştir.
  Kitap onyedi bölümden oluşmaktadır. 

  Açıklamalara, birinci bölümde *uluslararası ekonomik birleşme türleri ile bu birleşmelerin ülkeler üzerindeki etkileri*nin analizi ile başlanmıştır. İkinci bölümde *uygulamadaki şekliyle uluslararası ekonomik birleşmeler ve Avrupa Birliği* beraberce ve genel olarak ele alınmıştır. 

  Konusu *Avrupa Tek Pazarı* olan üçüncü bölümden itibaren, Birlik başlıca yönleriyle ele alınmaya başlanmıştır. Dördüncü bölümde *tek mali pazarın oluşumu ve bugün ulaştığı nokta* sergilenmektedir. Beşinci ve altıncı bölümler, sırasıyla *Avrupa Para Birliği* ile *Euro'ya geçiş* konularına ayrılmıştır. Yedinci bölümde *AB'nin kurumları*, sekizinci bölümde *AB bütçesi* gelir ve harcama kalemleri açısından incelenmiştir. *AB'nin genişleme süreci* ile *üçüncü ülkelerle ilişkileri* sırasıyla dokuzuncu ve onuncu bölümlerin konuları olmaktadır. Onbirinci bölümde *ortak politikalar*, Onikinci bölümde *bilgi toplumu olarak AB* konusu etüt edilmektedir. 

  Türkiye-AB ekonomik ilişkileri, hayli geniş ve ayrıntılı bir şekilde onüçüncü, ondördüncü ve onbeşinci bölümlerde ele alınmıştır. Onaltıncı bölümde öncekilerde değinilemeyen üç konu üzerinde durulmuştur: Mâli yardımlar, Gümrük Birliği (literatür), Türkiye ve AB'nin bazı ekonomik göstergelerle karşılaştırılması. Son bölüm ise AB kronolojisine ayrılmıştır.

Avrupa Birliği Gümrük Birliği ve Türkiye Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.