Avrupa Birliği Bölgesel Politikası ve Macaristan

Kriter Yayınları

Mustafa Atatorun

115,00 TL
94,30 TL
%18 indirim
Kazancınız
:
20,70 TL
Avrupa Birliği Bölgesel Politikası ve Macaristan Hakkında Bilgiler
Türü: Avrupa Birliği Kitapları
Sayfa Sayısı: 112
ISBN: 9786257669245
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 1. Hamur
Basım Tarihi 2021
Mustafa Atatorun
Mustafa Atatorun
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Avrupa Birliği Bölgesel Politikası ve Macaristan Kısa Özet

  Ulus-üstü bir örgütlenme olan Avrupa Birliği (AB), çatısı altında yer alan ülkeler arasındaki işbirliğini derinleştirmeyi ve sürdürülebilir hale getirmeyi amaçlarken, aynı zamanda Birliğin ekonomik, siyasi, sosyal ve yönetsel entegrasyonunu sağlamayı ve güçlendirmeyi amaçlamaktadır.

  Bu amaç doğrultusunda AB, adaylığa kabul ettiği veya edeceği ülkelerin, Birliğin politikalarının uygulanabilmesine yönelik kapasitelerinin geliştirilmesine hayati derecede önem vermektedir.
  AB entegrasyonunun en önemli politika ayaklarından birisi AB Bölgesel Politikasıdır.

  Birlik, entegrasyonun önündeki engellerin başında bölgeler arasındaki ekonomik ve sosyal gelişmişlik/kalkınmışlık farklarını görmektedir. Tasarladığı Bölgesel Politika ile AB, Birlik üyesi ve aday ülkeler içindeki bölgelerarası dengesizliklerin azaltılmasını ve giderilmesini amaçlamaktadır.

  Bölgesel Politika, söz konusu amaca ulaşabilmek için araç olarak yapısal uyum fonları, çeşitli programları ve kurumları içermektedir. Bu araçlar özellikle ekonomik, yönetsel ve kurumsal kapasiteleri geliştirmek ve iyileştirmek için kullanılmaktadır.

  AB Bölgesel Politikasının uygulandığı ülkelerden birisi de Macaristan olmuştur. Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra demokrasiye geçen Macaristan, hızlı bir şekilde AB için hazırlanmaya başlamıştır. Özellikle Batı Avrupalı ülkeler ile arasında ve kendi içinde ciddi kalkınmışlık farkları olan Macaristan, AB Bölgesel Politikası kapsamında çeşitli reform programlarına dahil edilmiştir. Ekonomik, yönetsel ve kurumsal kapasitelerin geliştirilmesi amacıyla atılan adımlar Macaristan’ı bir noktaya taşımış olsa da, bölgelerarası yakınsamanın istenilen düzeyde gerçekleşmiş olduğu tartışmalıdır.

 • 1. Hamur

Avrupa Birliği Bölgesel Politikası ve Macaristan Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.