sadsad x
asdasd

Atatürkçü Milliyetçiliğin İki Yüzü: Kadro ve Ülkü

Vadi Yayınları

Ahmet Kızılkaya

60,00 TL
39,00 TL
%35 indirim
Kazancınız
:
21,00 TL
Atatürkçü Milliyetçiliğin İki Yüzü: Kadro ve Ülkü Hakkında Bilgiler
Türü: Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 240
ISBN: 9786055830427
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2020
Ahmet Kızılkaya
Ahmet Kızılkaya
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Atatürkçü Milliyetçiliğin İki Yüzü: Kadro ve Ülkü Kısa Özet

  Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş sürecine kaynaklık teşkil eden ideolojik zeminin, büyük oranda milliyetçiliğin kendine özgü yorumları etrafında şekillendiğini söylemek mümkündür. Bu dönemde, milliyetçilik, Türk ulus(al) kimliğinin inşa sürecine dönük ideo-politik bir yönelim olarak ‘Atatürk Milliyetçiliği’ adıyla formüle edilmiş ve resmi ideolojinin temel dayanaklarından biri ve hatta bizâtihi kendisi şeklinde temâyüz etmiştir. Tabii Kemalizm ya da Atatürkçülük üst başlığıyla ifade edilen bu resmi milliyetçilik söylemi, farklı kişi ve/veya gruplar tarafından geliştirilen yaklaşımlarla çeşitlendirilmiş ve ‘Atatürkçü milliyetçilik’ olarak nitelendirilebilecek olan entelektüel bir tartışma alanı üretmiştir.

  Tasviri değil tahlili mahiyette olan bu metnin, genellikle yapılageldiği şekilde ezbere alınmış Kadro ve Ülkü anlatımını fazlasıyla aşan bir çerçevesi var. Milliyetçilik yaklaşımları ekseninde Kadro ve Ülkü’yü özgün bir şekilde yorumluyor. Elhak da dikkat çekici, öğretici ve düşünsel anlamda tahrik edici bir şekilde yorumluyor.

  - Kurtuluş Kayalı

  Cumhuriyetin kuruluş sürecindeki ana izleği oluşturan milliyetçilik söylemini, dönemin önde gelen dergileri Kadro ve Ülkü üzerinden analiz eden bu çalışma, özgün içeriği ve orijinal saptamalarıyla hem geçmişteki hem de günümüzdeki milliyetçilik eksenli tartışmalara ışık tutmakta ve önemli bir referans kaynak olma özelliğini taşımaktadır.

  - Yasin Aktay

 • 2. Hamur

Atatürkçü Milliyetçiliğin İki Yüzü: Kadro ve Ülkü Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.