Atatürk ve Beytülmal

Halk Kitabevi

Ali Güler

75,00 TL
52,50 TL
%30 indirim
Kazancınız
:
22,50 TL
Atatürk ve Beytülmal Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 176
ISBN: 9786059828758
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2016
satis-icon
Satış Rakamları 4 adet satılmıştır.
Ali Güler
Ali Güler
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Atatürk ve Beytülmal Kısa Özet

  Bir devlet adamı olarak Atatürk’ün para ve mal ile olan ilişkileri O’nu anlamamız açısından çok önemlidir. Hem *insan Atatürk’ü* hem de *devlet adamı Atatürk’ü* bu şekilde daha iyi tanımamız mümkün olabilir.

  *Beytülmal* devlet hazinesi demektir. Türk devlet geleneğinde çoğu zaman *tüyü bitmemiş yetimin hakkı var* deyişiyle ifade ettiğimiz üzere devlet hazinesi, hem tarihi hem de inanç geleneklerimiz açısından çok üst bir noktada görülmüştür ve görülmektedir. Dolayısı ile devleti yöneten insanlardan, millet adına yönettikleri devletin parasını ve malını sarf ederlerken bu anlayışa sadık kalarak hareket etmeleri beklenir.

  Milli Mücadele’ye başlarken adeta üzerine giyeceği bir elbisesi bile olmayan Mustafa Kemal Paşa, hayattan ayrıldığı zaman da malı mülkü, parası olmayan bir insandır. Çiftliklerini Beytülmale (Hazineye), İş Bankası hesaplarında bulunan emekli maaşı ile Cumhurbaşkanlığı maaşından biriken paralarını da CHP’nin yönetiminde Türk Tarih ve Türk Dil Kurumlarına bağışlamıştır.

  Anadolu’daki deyimi ile söylersek Mustafa Kemal Atatürk *sırtında bir ceketle gelip, bir ceketle gitmiştir.* Tıpkı yeni bir dini, yani İslam’ı tebliğ eden ve 15 yıl İslam Devleti’nin başında bulunan Hazreti Muhammet gibi. Peygamberimiz de öldüğünde terekesindeki malı, bir ibrik, bir kırka ve tüccarda rehin olan kalkanıdır.

  Günümüzün aşınan değerleri içinde para ve mal karşısında bu tavrın bir önemi var mıdır? Bilmiyorum. Ama olmalıdır diye düşünüyorum. Bu eseri okuduktan sonra benim gibi düşünen insanların sayısının artacağına da inanıyorum.

 • 2. Hamur

Atatürk ve Beytülmal Hakkında Yorumlar