Asliye Ceza Ağır Ceza ve İcra Ceza Davaları

Adalet Yayınevi

Mustafa Artuç

135,00 TL
124,20 TL
%8 indirim
Kazancınız
:
10,80 TL
Asliye Ceza Ağır Ceza ve İcra Ceza Davaları Hakkında Bilgiler
Türü: Kamu Hukuku Kitapları
Sayfa Sayısı: 1698
ISBN: 9786055633400
Kapak: Ciltli
Kağıt Tipi: 1. Hamur
Basım Tarihi 2009
Mustafa Artuç
Mustafa Artuç
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Asliye Ceza Ağır Ceza ve İcra Ceza Davaları Kısa Özet

  Halen mahkemelerimizde yargılaması devam eden suçlardan yüzde 30 ila yüzde 40 arasındaki bir oranı Özel Ceza Yasalarında düzenlenen suçlar oluşturmaktadır. Ancak bu orana karşın, Genel Ceza Hukuku ile ilgili çok sayıda kitap, makale, şerh gibi eserler olmasına rağmen Özel Ceza Hukuku alanında kaynak bulunmamaktadır.

  Bu gerekçe ile, Suçlar ve Tüm Özel Ceza Yasaları kitabımızdan sonra Sulh Ceza Davaları yapılmış, bu kitabın almış olduğu olumlu eleştiriler bizi Asliye Ceza Ağır Ceza ve İcra Ceza Davalarını da içine alan bir kitap yapmaya sevk etmiştir.

  Elinizdeki kitapta da tıpkı Sulh Ceza Davaları kitabında olduğu gibi önce eski ve yeni kanun metinleri birlikte verilmiş, daha sonra bu hükümler ayrıntılı olarak açıklanmış, en son da mümkün olduğu oranda 2009 yılına ait veya en yeni içtihatlara yer verilmiştir. İcra Ceza Mahkemesinin görevine giren davalardan 2004 Sayılı İcra İflas Kanununun 337. maddesinde düzenlenen mal beyanında bulunmama suçunun Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesi sonrası ortaya çıkan hukuki durumun bir boşluğa neden olup olmadığı tartışılırken, Anayasa Mahkemesi Kararının gerekçesi yayınlanmış ve bu maddenin aynı eylemin iki hükümle düzenlenmiş olması nedeniyle iptal edildiği belirtilmiştir.

  Bunun sonucu olarak da artık mal beyanında bulunmama eyleminin yaptırımının anılan Kanunun 76. maddesinde düzenlenen hapsen tazyik olduğu açıklığa kavuşturulmuş ve uygulamanın bu şekilde yerleşmesi gerektiği tespit edilmiştir. Bu nedenle anılan Yasa açıklamasına ve içtihatların güncel olmasına özel bir önem verilmiştir.

 • 1. Hamur

Asliye Ceza Ağır Ceza ve İcra Ceza Davaları Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.