sadsad x
asdasd

Arşimet’in Elyazmaları

Alfa Yayınları
20,37 TL
15,07 TL
%26 indirim
Arşimet’in Elyazmaları Hakkında Bilgiler
Türü: Bilim Tarihi Kitapları
Sayfa Sayısı: 326
ISBN: 9786051064581
Kapak: Ciltsiz
Reviel Netz
Reviel Netz
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Arşimet’in Elyazmaları Kısa Özet

  Çoğumuz 2. Dünya Savaşı sonunda Hiroşima ve Nagasaki'yi yerle bir eden atom bombalarını biliriz. Ancak pek azımız bu dev uğraşa yol açan hikâyenin bütününe hâkimiz: Uranyum nasıl keşfedilmişti, özellikleri nasıl araştırıldı, bilimcilerin oluşturduğu değişik ülkelerden çeşitli gruplar arasındaki acımasız rekabet uranyumun daha derin bir kavranışına nasıl yol açtı? Uranyum elementinin atomunun, küçük bir atom-altı parçacık kendisine çarptığında, basitçe ikiye bölünerek fisyon denen alışılmadık bir sürece maruz kaldığını pek az sayıda insan bilmektedir. Aczel bu kitabında radyoaktivitenin keşfinden, günümüzde uranyum zenginleştirmenin yol açtığı politik sorunlara kadar nükleer enerji ve nükleer silahlanma olgusunu mercek altına yatırıyor. Kitapta atom bombasına yol açan müthiş bilimsel keşiflerin yanı sıra, Marie Curie ve Lise Meitner gibi nükleer fiziği geliştiren kadın fizikçilerin yüzyıl başındaki erkek egemen toplumda yaşadıkları sıkıntıların da çok canlı bir tasviri yer alıyor.

  "Fermat'nın Son Teorem/yazarından, açık ve derin bilimsel açıklamalar ve geniş bir araştırmanın sonucu olan bir kitap."

  - Discover

  "Aczel konuyla ilişkili bilim insanlarının ahlaki duruşlarını, kişilikleri ve buluşları ile ilgili zengin anekdotlarla anlatıyor"

  - The Globe and Mail

  "Nükleer bombanın nasıl yapıldığını, kullanıldığını ve geliştirildiğini çok güzel anlatıyor. Aczel hikayeyi günümüze kadar getiriyor"

  - The Times

Arşimet’in Elyazmaları Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.