sadsad x
asdasd
30,00
21,60
%28 indirim
Arap Baharında Son Durak İran Hakkında Bilgiler
Türü: Dünya Siyaseti ve Politikası Kitapları
Sayfa Sayısı: 207
ISBN: 9789752553699
Boyut: 13.5 x 0
Kapak: Ciltsiz
Haktan Birsel
Haktan Birsel
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya

Arap Baharında Son Durak İran Hakkında Yorumlar

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Arap Baharında Son Durak İran Kısa Özet

  "...Hürmüz Boğazına Hakim olan İran'a hakim olur. İran'a hakim olan Avrasya'ya hakim olur. Avrasya'ya hakim olan Dünya'ya hakim olur..." "...Neden İran, günümüzde, başta ABD olmak üzere bütün Batı dünyasına kafa tutmaktadır? Bu sorunun cevabı coğrafi ve beşeri nitelikleri içinde barındıran İran jeopolitiğinde yatmaktadır.

  İran, Avrasya kıtasının en kritik ve can alıcı bölgesinde yer alan ve son dönemin en önemli olayı Arap Baharı etkileşimine sınır teşkil eden bir devlettir. Kıtasal ölçekten bakıldığında İran, Orta Doğu'ya, Orta Asya'ya ve Türkiye ile Kafkaslara sınır teşkil eder. Dünyanın en büyük iki enerji havzasından birisine sahiptir, diğerine de komşudur.

  Orta Doğu petrollerinin çıkış güzergâhı olan Basra Körfezinin doğu kıyıları İran'a aittir. Dolayısı ile petrol tankerlerinin tek çıkış noktası olan Hürmüz Boğazı'nı da direk olarak kontrol altında tutar..."

  "...Günümüzde yükselen yıldız konumundaki İran hem dikkatli hem de tehlikeli adımlar atmakta ve uluslar arası konjonktürü sürekli olarak germektedir. Bu gerilimin ne zaman sona ereceğini veya kopacağını tahmin etmek zordur. Fakat en kötü senaryo kapsamında kopmanın gerçekleşmesi, İran için felaket olurken bu gelişmelerden en fazla zararlı çıkacak ülke Türkiye olacaktır. Tıpkı Irak'ta ve Suriye'de olduğu gibi..."

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.