sadsad x
asdasd
Antep Savunması Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 356
ISBN: 9789752552791
Kapak: Ciltsiz
Bilgehan Pamuk
Bilgehan Pamuk
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Antep Savunması Kısa Özet

  I. Dünya Savaşı`nın sonucunda ortaya çıka yeni düzen, Osmanlı İmparatorluğu`nu da etkiledi. Savaşın galipleri, gizli emellerini ortaya çıkartarak gayr-i meşru işgallere başladılar.

  İmparatorluğu`nun iç kesimlerinde yer alan ve sıradan Anadolu şehri Antep, önce İngiltere`nin da sonra ise Fransa`nın işgaline maruz kaldı. Başlangıçta durumun geçici olduğunu düşünen Antepliler daha sonra işin vahametini fark ettiler.

  Fransa`nın işgaliyle birlikte acı hadiseler; MUslüman toprağında heç gavur olur mu serzenişleriyle kısa zamanda tepkiye dönüştü. bireysel tepkilerin yerini organize tepkilker alarak direniş başladı. Antpliler, asimetrik savaş icra ederek gerilla savaşının gerekleri yerine getirdiler. Savaşın geliplerinden Fransa, direniş karşısında çaresizlik içersinde kaldı.

  Uluslararası platformda ve kamuoyunda daha fazla itibar kaybetmemek için her geçen gün şehre yeni birlikler sevk etti. Ancak Antep`i askeri harekatla elde edemeyince şehri dört bir taraftan kuşatarak açlığa ve çaresizliğe bıraktı. Antep`teki direniş; küçük, dağınık ve hafif silahlı bir mukavemetle meskun mahalde büyük konvansiyonel orduya nasıl karşı koyulacağını gösterdi.

Antep Savunması Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.