Anadolu’da John Garstang’ın Ayak İzleri - John Garstang’s Footsteps Across Anatolia

Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma M

Alan M. Greaves

800,00 TL
576,00 TL
%28 indirim
Kazancınız
:
224,00 TL
Anadolu’da John Garstang’ın Ayak İzleri - John Garstang’s Footsteps Across Anatolia Hakkında Bilgiler
Türü: Genel Tarih Kitapları
Sayfa Sayısı: 240
ISBN: 9789759780272
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 1. Hamur
Alan M. Greaves
Alan M. Greaves
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Anadolu’da John Garstang’ın Ayak İzleri - John Garstang’s Footsteps Across Anatolia Kısa Özet

    Anadolu’da John Garstang’ın Ayak İzleri İngiliz arkeolog Prof. John Garstang’in Türkiye ve Yakındoğu’daki arkeolojik çalışmalarının uluslararası katkılarını anlatmayı amaçlamaktadır.

    Arkeolojik kayıtların doğruluğu için fotoğraf sanatının kullanılmasını ilk savunanlardan biridir. Türkiye’de yaptığı Anadolu Yüzey Araştırması (1907) ve Sakçagözü kazısını (1908-1911) Alman asistanı Horst Schliephack ile beraber gerçekleştirmiştir. Liverpool Üniversitesi tarafından yapılan ve beş yıldan uzun süren araştırmanın sonucu olarak bu kitap Garstang’in Türkiye ve Yakın Doğu’daki işlerini anlatan kısa makaleler ile 1907’de Anadolu’da yaptığı gezide hazırladığı, artık dijitalleştirilebilmiş olan cam plaka negatiflerden oluşmaktadır. Garstang’in fotoğrafları Türkiye ve Kuzey Suriye’de Geç Osmanlı Dönemi’nde bulunan arkeolojik kazı alanları, peyzaj ve insanların eşsiz birer kaydıdır.

    John Garstang’s Footsteps Across Anatolia aims to highlight the international contributions of John Garstang towards the study of archaeology in Turkey and the Near East. He was one of the first advocates of using photography as a means of documenting procedures and findings of archaeological excavations. In Turkey, Garstang was accompanied on his Anatolia Survey (1907) and Sakçagözü excavations (1908-1911) by his German assistant, Horst Schliephack. The result of over five years of research by The University of Liverpool, this book presents a series of short discursive articles about Garstang’s work in Turkey and the Near East and a catalogue of newly digitised glass plate negatives from his 1907 journey across Anatolia. Garstang’s photographs are an irreplaceable record of the archaeological sites, landscapes and peoples of Turkey and north Syria in the period of the late Ottoman Empire.

  • 1. Hamur

Anadolu’da John Garstang’ın Ayak İzleri - John Garstang’s Footsteps Across Anatolia Hakkında Yorumlar