sadsad x
asdasd

Afganistan'ın Yapılanmasında Siyasi ve Ekonomik Stratejiler

IQ Kültür Sanat Yayıncılık
40,00
28,80
%28 indirim
Afganistan'ın Yapılanmasında Siyasi ve Ekonomik Stratejiler Hakkında Bilgiler
Türü: Dünya Siyaseti ve Politikası Kitapları
Sayfa Sayısı: 432
ISBN: 9799752550130
Boyut: 13.5 x 0
Kapak: Ciltsiz
Mehmet Akkurt
Mehmet Akkurt
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya

Afganistan'ın Yapılanmasında Siyasi ve Ekonomik Stratejiler Hakkında Yorumlar

  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Afganistan'ın Yapılanmasında Siyasi ve Ekonomik Stratejiler Kısa Özet

    ... ABD Başkanı George Walker Bush, saldırıların ardından terörizme karşı Haçlı Seferi başlattığını, bunun on yıl sürecek askeri, ekonomik diplomatik ve istihbarat savaşı olacağını, sınırlarının ve ölçüsünün olmayacağını ilan etmiştir.

    ABD, Afganistan´a yapmış olduğu terörle mücadele olarak nitelendirdiği bu müdahale ile, yatırımlarını arttırdığı Kazakistan ve Özbekistan´da uzun vadede istikrar sağlamayı ve çıkarlarını teminat altına almayı amaçlamıştır. Rusya´dan izinsiz bu ülkelerdeki varlığını pekiştirmiş, Tacikistan ve Özbekistan´da askeri üslere yerleşmiştir. Taliban´a karşı Rusya güney sınırlarını sağlama almaya çalışırken bu defa mevzilerini ABD´ye kaptırmakla karşı karşıya kalmıştır. Taliban tehlikesinin yerini, ABD´nin istenmeyen varlığı almıştır. ABD, Afganistan operasyonuyla Rusya´ya karşı bölgede artan nüfuz ve egemenlik alanını güvence altına almıştır.

    Afganistan´ın son yüzyıllık tarihini incelersek karşımıza savaş tablosu çıkacaktır. Afganlılar önce İngilizler´i, ardından Hintliler´i daha sonra kendi içinde ki Kral ve Şahlar´ı, son olarak da Ruslar´ı ülke topraklarından kovmuştur. Şimdi ise ABD, Afganistan´a hakim olmak istemektedir. Afganistan´dan ziyade bölgede hakimiyet kurmak istemektedir. İçinde bulunduğumuz yüzyıl özellikle Orta Asya´da büyük devletlerin oyununa gebe gözükmektedir...

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.