sadsad x
asdasd

ABD’nin Afganistan Dosyası - Uluslararası Hukukun Sonu

Doğu Kitabevi

Şener Çelik

77,00 TL
53,90 TL
%30 indirim
Kazancınız
:
23,10 TL
ABD’nin Afganistan Dosyası - Uluslararası Hukukun Sonu Hakkında Bilgiler
Türü: Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 231
ISBN: 9786257089463
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2021
Şener Çelik
Şener Çelik
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • ABD’nin Afganistan Dosyası - Uluslararası Hukukun Sonu Kısa Özet

  Afganlı esirleri işkence ile öldüren CIA ajanı David Passaro 80 ay hapis cezasına çarptırılmasına rağmen, Federal Tutuklu Bürosu’nun elektronik Mahkum Konum Belirleyici arama sistemine girildiğinde salıverildiği görülüyor. Passaro nerede? Kaçırıldıysa kim kaçırdı?

  ABD Hava Kuvvetleri’ne ait B-52 bombardıman uçakları Afganistan’da hedeflenen bölgelere yüzlerce CBU-87 tipi salkım bombası attı. Bu bombalardan her birinin içinde 202’şer adet ‘cyclotol’ türü patlayıcı ve zirkonyumlu savaş başlığı olan BLU-97/B tipi iç mühimmat vardı. Bu korkunç silahların tüm savaş kurallarının hiçe sayılarak kullanılmasına kim, nasıl izin verdi?

  Adalet Bakanı Yardımcısı Jay Bybee tarafından yazılan ünlü işkence memorandumuna göre, acımasız, insanlık dışı ve aşağılayıcı davranışlar artık ‘işkence’den sayılmayacaktı. Guantanamo Bay ve Ebu Garip’teki dehşet verici sorgulama yöntemlerinin önünü açan Bybee gibi kişiler dönemin hükümeti içinde nasıl bu kadar etkili olabilmişti?
  İngiliz Müslüman Şefik Resul ve Bosna-Hersek’li Laktar Boumediene, Başkan George W. Bush’a karşı; Amerikalı Müslüman Yaser Hamdi ve Yemenli Salim Hamdan ise Savunma Bakanı Donald H. Rumsfeld’e karşı açılan davaları kazandılar. ABD Yargı erki Yönetim’in baskılarına rağmen bu kararları nasıl verebildi? 

  ABD`nin Afganistan Dosyası: Uluslararası Hukukun Sonu, tüm bu sorulara yanıt arayan bir eser. ABD’nin Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından Afganistan’da işlediği savaş suçları nedeniyle yargılanma olasılığının konuşulduğu ve Joe Biden’ın Amerikan birliklerinin 2021 sonunda ülkeden geri çekileceğini açıkladığı bugünlerde, 11 Eylül sonrasında başlatılan savaşın perde arkasını, Frankfurt Okulu’nun eleştirel teorisini de referans alarak aydınlatmaya çalışıyor. Amacı ise açık: Uluslararası hukukun tüm insanlık için vazgeçilmez olduğunu bir kez daha hepimize hatırlatmak.

 • 2. Hamur

ABD’nin Afganistan Dosyası - Uluslararası Hukukun Sonu Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.