6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu Uyarınca Anonim Şirketlerde İmtiyaz

On İki Levha Yayınları

İpek Okucu Taftalı

155,00 TL
127,10 TL
%18 indirim
Kazancınız
:
27,90 TL
6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu Uyarınca Anonim Şirketlerde İmtiyaz Hakkında Bilgiler
Türü: Hukuk Üzerine Kitaplar
Sayfa Sayısı: 240
ISBN: 9786057542953
Kapak: Ciltli
Kağıt Tipi: 1. Hamur
Basım Tarihi 2018
İpek Okucu Taftalı
İpek Okucu Taftalı
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu Uyarınca Anonim Şirketlerde İmtiyaz Kısa Özet

    6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu ile imtiyazlı paylara ve imtiyazlı paysahipleri özel kuruluna ilişkin önemli düzenlemeler öngörülmüştür. Şirketlerde hakimiyet kurulmasında oldukça önemli rol oynayan ve kar payı, oy hakkı, rüçhan hakkı, yönetim kurulunda temsil edilme hakkı gibi haklarda tanınan imtiyazlar hem Türk Ticaret Kanunu çerçevesinde hem de bu alanda verilen Yargıtay kararları ışığında incelenmiştir.

    Yukarıdakilerin yanı sıra imtiyaz kavramı, paysahipliği sözleşmeleri çerçevesinde ön alım hakkı, satım hakkı, alma hakkı, veto yetkisi gibi kavramlar açısından incelenmiş ve uygulamada karşılaşılan durumlar değerlendirilmiştir. Kanunda yer almayan sözleşmesel haklarda imtiyaz yaratılıp yaratılamayacağına ilişkin değerlendirmeler yapılmıştır.

    Çalışmanın bir diğer odak noktası ise imtiyazlı paysahipleri özel kuruludur. İmtiyazlı paysahipleri özel kurulunun şirket sermaye arttırımlarında olumsuz etki yaratabildiği durumlar ele alınmış ve kanunun uygulanmasına ilişkin öneriler sunulmuştur. Kitapta imtiyazların aynı zamanda yeni Sermaye Piyasası mevzuatı açısından görünümü de incelenmiştir. İmtiyaz ve imtiyazlı paysahipleri özel kuruluna ilişkin uygulamada yaşanan sorunlar, kanunların farklı yorumlanmasından doğan tartışmalar ve şirketler için uygulamadaki etkileri ele alınmaktadır.

  • 1. Hamur

6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu Uyarınca Anonim Şirketlerde İmtiyaz Hakkında Yorumlar