sadsad x
asdasd

3402 Sayılı Kadastro Kanunu ve İlgili Diğer Gayrimenkul Mevzuatı

Adalet Yayınevi

İlyas Çügen

190,00 TL
180,50 TL
%5 indirim
Kazancınız
:
9,50 TL
Alışveriş Listeme Ekle
3402 Sayılı Kadastro Kanunu ve İlgili Diğer Gayrimenkul Mevzuatı Hakkında Bilgiler
Türü: Hukuk Üzerine Kitaplar
Sayfa Sayısı: 1725
ISBN: 9786053007562
Kapak: Ciltsiz
İlyas Çügen
İlyas Çügen
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • 3402 Sayılı Kadastro Kanunu ve İlgili Diğer Gayrimenkul Mevzuatı Kısa Özet

  Kitabımızın birinci basımından bugüne kadar geçen zaman içersinde, başta 3402 sayılı Kadastro Kanunu olmak üzere yasalarımızda önemli değişiklikler olmuş yeni bazı yasalar yayımlanmıştır. Türkiye Cumhuriyetinin başkanlık sistemine geçmesi nedeniyle Yasalarda yapılan bu değişikliklerin ilgili maddelerde yerlerine işlenmesi suretiyle güncellenmesi yapılmış ve ayrıca yeni çıkan bazı Yasaların kitaba alınması gerekliliği doğmuş ve bu konu dikkate alınarak kitabın yeniden derlemesi yapılmıştır.

  Elinizdeki bu kitap, 3402 sayılı Kadastro Kanunu ve uygulama yönetmelikleri ile taşınmaz hukukunun temelini oluşturan ilgili gayri menkul mevzuatının ve dava dosyalarında ve hukuki uyuşmazlıklarda adı geçen önemli bazı Mülga Yasaların birlikte yapılmış bir derlemesidir.

  Özellikle; 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun Ayni Haklara ilişkin DÖRDÜNCÜ KİTAP Eşya Hukuku Başlıklı bölümü olan 683. maddeden 1026. maddeye kadar kitaba alınmıştır.

  Bu amaçla; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kadastro Genel Müdürlüğü ile Tapu ve Kadastro il ve ilçe müdürlüklerinde görev yapan, tapu ve kadastrocular, tekniker ve teknisyenler, fen ve kadastro kontrol mühendisleri ve elemanları, ziraat ve orman mühendisleri ve harita mühendislerinin arazide ve bürolarında çalışırlarken ellerinin altında bulundurmaları gereken bir kitaptır.

  Özellikle; Adli ve İdari yargıda, kürsüde görev yapan Hakimlerimiz ile, Yargıtay 1., 3., 4., 8., 14., 16., 17., ve 20. Hukuk Dairelerinde görev yapan Başkan ve Üyelerimiz, Tetkik Hakimleri ve Avukatlarımızın sahip olmaları gereken bir hukuk kataloğu niteliğinde el kitabı olarak hazırlanmıştır.

  Bu kitap, 3402 sayılı Kadastro Kanunu başta olmak üzere taşınmaz hukukunu ilgilendiren ilgili kanunların sistematik bir derlemesi olup ayrıca eski tarihli davalarda uygulaması geçen önemli bazı mülga kanunlara da kitapta yer verilmiştir.

  Dünya nüfusunun 8 milyara yaklaştığı, kentlerin metropolleştiği, çarpık kentleşmenin ve yerleşim birimlerinin arttığı, çevrenin kirletildiği, doğadaki tabi değer ve kaynakların acımasızca tüketildiği ve yok edildiği dünyamızda, düzenli ve sağlıklı kentleşmenin insan ve yaşamı için vazgeçilmez hayati önemini hatırlamak gerekir. İnsan için oksijen ve akciğerler neyi ifade ediyorsa evrende yer alan ve hayat mekanımız olan dünyamız için de sağlıklı şehirleşme aynı şeyi ifade eder. Sağlıklı, güvenli ve sürekli bir yaşam için, yeşili, doğayı ve kentlerimizi koruma mecburiyetimiz vardır.

  Bu gerçekten hareketle 3402 sayılı Kadastro Kanunu ve uygulama yönetmelikleri güncellenerek kitapta yer almış, taşınmaz hukukunu ilgilendiren önemli yasaların yanı sıra, ayrıca uygulandığı zamana göre hukuki sorunun çözümünde gereksinim duyulan 766, 1580, 1617, 2510, 2613, 4753, 5602, 6830 sayılı bazı mülga kanunlarla birlikte 9 Şevval 1274 tarihli Arazi Kanunnamesine de kitapta yer verilmiştir.

  Ayrıca; Mecellenin dibacesi hükmünde olan 100 maddelik bölümü kitaba alınmıştır. Bundan ayrı kitabın sonuna Kadastro Hukuku ile ilgili bir lügatçe-sözlük eklenmiştir.

3402 Sayılı Kadastro Kanunu ve İlgili Diğer Gayrimenkul Mevzuatı Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.