85,00 TL
68,00 TL
%20 indirim
Kazancınız
:
17,00 TL
24 Saat Hakkında Bilgiler
Türü: Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 144
ISBN: 9789944611497
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2016
satis-icon
Satış Rakamları 2 adet satılmıştır.
Çağdaş Ulus
Çağdaş Ulus
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • 24 Saat Kısa Özet

  Bir gün mezarlarımızda güller açacak

  Ey halkım, unutma bizi.

  Bir gün sesimiz, hepinizin kulaklarında yankılanacak

  Ey halkım unutma bizi...

  Uğur Mumcu

  24 Ocak 1993’te öldürülen, Uğur Mumcu’nun anısına…

  Frank Darling, uzun zamandır CIA içerisinde çalışan bir Orta Doğu uzmanıydı. Emekli bir doktor olan Lansing Bennett da CIA’nın Türkiye uzmanıydı. Her ikisi de uzmanlık alanları olan bölgeye birçok kez gitmiş, özellikle Lansing Bennett, CIA için birçok gizli operasyona katılmıştı. Türkiye’ye, suikaste kurban gittiği 25 Ocak 1993 tarihinden bir süre önce giriş yapıp bir hafta kaldıktan sonra da ABD’ye geri dönmüştü. Türkiye’ye hangi istihbarat faaliyeti için geldiği bilinmese de Türk istihbaratından görüştüğü kişilere Türkiye’de düzenlenecek bir suikastle ilgili bilgi vermişti.

  Uğur Mumcu cinayeti, benzeri birçok siyasi cinayet gibi devlet yetkilileri tarafından bilinen, *Geliyorum* diyen bir cinayetti. Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu’nun eşi Güldal Mumcu’yu suikast günü evinde ziyaret eden ve Mumcu suikasti için *Zaten bekliyorduk* diyen dönemin TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk ve MİT Müsteşarı Teoman Koman’ın söyledikleri de Kolombiyalı ünlü yazar Gabriel Garcia Marquez’in *Kırmızı Pazartesi* kitabında anlatılan cinayetin bir benzeriydi. Bu açıklamalar, Mumcu cinayetinin bilindiğini ama önlem alınmadığını açıkça ortaya koyuyordu.

  Mumcu suikastiyle ilgili bir bilgiyi Türk İstihbaratı ile paylaşmış olan Türkiye uzmanı CIA ajanı Bennett de Uğur Mumcu’nun öldürülmesinden yalnızca 24 saat sonra bir suikast sonucu hayatını kaybediyordu. Gazeteci Çağdaş Ulus, araştırmacı gazeteciliğin önemli bir örneğini vererek Türkiye’den ABD’ye uzanan suikastler zincirini sarsıcı bilgilerle ortaya çıkarıyor.

 • 2. Hamur

24 Saat Hakkında Yorumlar