sadsad x
asdasd

1980 Sonrası Türkiye'de Sanat ve Siyaset

Ütopya Yayınevi
58,00 TL
46,40 TL
%20 indirim
1980 Sonrası Türkiye'de Sanat ve Siyaset Hakkında Bilgiler
Türü: Araştırma-İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 480
ISBN: 9786055580841
Kapak: Ciltsiz
Ayşe Nahide Yılmaz
Ayşe Nahide Yılmaz
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • 1980 Sonrası Türkiye'de Sanat ve Siyaset Kısa Özet

  Bu kitap, küresel dinamikler ışığında, 12 Eylül 1980 darbesinden bu yanaTürkiye'deki kurumsal öznelerin kültür siyasetlerini, sanatçıların sanat-siyaset bağlamındaki yapıtlarını ve ilgili değerlendirmeleri kapsıyor.

  Askerî darbeyle temelleri atılan ortamın özellikleri nelerdir? Yeni liberalizmin kültürel ortama etkisi hangi yönde olmuştur? Yükseköğrenim düzeyindeki sanat eğitiminin üniversite bünyesine alınması neler getirmiştir? Resmî ve özel kurumların, galeri ve büyük şirketlerin kültür ve sanata yaklaşımları nasıl bir dönüşüm geçirmiştir?

  Modernden postmodern paradigmaya geçiş Türkiye'de nasıl gerçekleşmiştir? Bienal ve diğer küratörlü sergilerin sanatçılar ve sanat yazarları üzerindeki etkilen nelerdir? Marksist, Kemalist, liberal ve muhafazakâr çevrelerin, sanatçı inisiyatiflerinin sanat-siyaset ilişkisine bakışları nasıldır?

  Sınıfsallık, etnisite, şiddet, cinsiyet, piyasalaşma, melezlik, çoğulluk ve güncellik gibi meseleler resim, heykel, video, yerleştirme ve gösteri gibi türlerde nasıl ifade edilmiştir? Mizah, sokak ve yeni medya ortamının çağdaş yapıtlara etkileri nelerdir?

  Ayşe Nahide Yılmaz titiz bir kaynak araştırmasına dayandırdığı bu çalışmasında, sanat ve siyaset ilişkisine dair algı değişikliklerini, çelişki ve sıkıntıları gözler önüne seriyor; barış ve kardeşlik çağrılarının önemine işaret ediyor.

  Güncel ortamın karakterine ışık tutan temel bir başvuru kitabı...

1980 Sonrası Türkiye'de Sanat ve Siyaset Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.