sadsad x
asdasd

1917 Ekim Devrimindeki Devletçi Sapma

El Yayınları
10,00
7,90
%21 indirim
1917 Ekim Devrimindeki Devletçi Sapma Hakkında Bilgiler
Türü: Sol Hareket Kitapları
Sayfa Sayısı: 156
ISBN: 9789758674589
Boyut: 13.5 x 0
Kapak: Ciltsiz
Yusuf Zamir
Yusuf Zamir
Devamı
Kampanya

1917 Ekim Devrimindeki Devletçi Sapma Hakkında Yorumlar

  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • 1917 Ekim Devrimindeki Devletçi Sapma Kısa Özet

    Marks'ın teorisi devletli sosyalizmi asla aklamaz. Onun için bir zamanların Sovyetler Birliği, kendi devletli varlığını onaylayan bir iktidar ideolojisi yaratmıştır. Sovyetler Birliği devleti, Marksizm-Leninizm dediği bu resmi ideolojiyi dünya sol hareketine takma akıl olarak servis etmiştir.

    Resmi ideolojiler kurulu düzeni haklı göstermek için kotarılır. Resmi tarih yazımı da geçmişe yönelik sistematik efsane üretimi yaparak resmi ideolojiyi besler. Ancak tarihin ilerleyişi öylesine zihin açıcıdır ki, toplumsal süreçler gelişerek mantıksal sonuçlarını ortaya çıkardıkça, resmi tarih anlatıları çökmeye, geçmiş mücadelelerin şifreleri birer birer çözülmeye başlar.

     1917 Şubat'ında Petrograd ayaklanmasıyla Çarlık rejiminin devrilişi, Bolşevik partinin Ekim'de devleti ele geçirmesinden sonra devrimin yavaş yavaş boğuluşu, böylece "reel sosyalizm"in tarih sahnesine çıkışı, uzun yıllar süren sosyalizm illüzyonuyla halkların kandırılışı ve en sonunda o illüzyonun da yıkılışı, bütün dünya mülksüzlerinin kurtuluş mücadelesine muazzam tecrübe kazandırmıştır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.