sadsad x
asdasd

15 Temmuz Türkiye Destanı

Cinius Yayınları
20,00 TL
13,20 TL
%34 indirim
15 Temmuz Türkiye Destanı Hakkında Bilgiler
Türü: Politik Akım - Hareket Kitapları
Sayfa Sayısı: 179
ISBN: 9786053237099
Kapak: Ciltsiz
Mustafa Şişman
Mustafa Şişman
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • 15 Temmuz Türkiye Destanı Kısa Özet

  15 Temmuz gecesinin asıl Türkiye’yi şaşırtan taraflarından biri de, olay anında ve sonrasında Batı basınında yapılan değerlendirmelerdi. Güya Batı’nın müttefiki, bir NATO ülkesinde, en hafif deyimiyle demokrasiye bir saldırı yapılıyordu; ülkeye bir saldırı yapılıyordu ve Batı basını ve Batılı yetkililer saldırıyı neredeyse keyifle karşılıyordu.

  Darbe sırasında CNN International’de *Bu olağan ve beklenen bir askeri müdahaledir* yorumları yapılıyordu. Yine ABD televizyonlarından FOX’ta, *Bu müdahale, Türkiye’nin İslami bir diktatörklüğe gitmesinin önlenmesi için son şanstır* şeklinde sözler sarfediliyordu. Darbe girişimi kınanmak yerine teşvik ediliyor, darbeye karşı duranlar kınanıyordu.

  Yukarıdaki bölümde de bahsettiğimiz gibi, ABD mahfillerinde bu darbenin yapılacağının ve yapılmasının gerekli olduğunun sinyalleri bir hayli zamandan beri verilmekteydi. Dick Channey’in ulusal güvenlik danışmanı John Hannah darbeden bir ay önce Foreign Policy adlı ünlü strateji dergisinde aynen şu sözleri söylüyordu:

  *Erdoğan problemi ABD çıkarları için büyük tehlikeler oluşturmaya devam ediyor. Er ya da geç bir hesaplaşma günü yaşanması ihtimal dahilinde. ABD, zararlarını azaltma hazırlıklarına şimdiden başlamalı…*

  Keza… Wall Street Journal Türkiye muhabiri Dion Nissenbaum da mayıs ayında darbe olasılığından bahseden Amerikalılardan biriydi. Amerikalı gazeteci Mike Whitney Şubat ayında şunu yazdı:

  *Sorun çıkarıcı Erdoğan, Washington'dan yönetilen bir darbe ile etkisiz hale getirilebilir. Benzer bir oyunu daha önce, Kiev'de CIA eliyle gerçekleştirilirken izlemiştik.*

15 Temmuz Türkiye Destanı Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.