sadsad x
asdasd
Zuhurat Hakkında Bilgiler
Türü: Tasavvuf Mezhep ve Tarikat Kitapları
Sayfa Sayısı: 256
ISBN: 9789759011765
Kapak: Ciltsiz
İsmail Hakkı Aksoyak
İsmail Hakkı Aksoyak
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Zuhurat Kısa Özet

    Süleymaniye Kütüphanesi Tercüman Gazetesi Türkçe Yazmalar bölümünde Menâkıb-ı Hüseyin Hüsnü Bey veya diğer adıyla Zuhûrât-ı İhvân ismiyle kaydedilen eser, Mevlevi Hafız Vehbi Dede tarafından derlenmiştir.
    Eserin başındaki mukaddimeden anlaşıldığına göre, Halvetî Şeyhi Hüseyin Hüsnü Bey, 1295/1878 senesinde Antep’e gelmiş, Antep’te 5 yıl 4 ay kaldıktan sonra vefat etmiştir. Bir tasavvuf şeyhi olan Hüseyin Hüsnü Bey’in kerametlerine delil olan rüyalar, Hafız Vehbi Dede tarafından toplanmış ve yazıya aktarılmıştır.

    Osmanlı Türkçesiyle yazılan ve toplam 601 sayfa­dan oluşan eserde, Hüseyin Hüsnü Bey’i tanıyan veya sevip sayan çoğu Antepli olan kişilerce rabıta veya rüya âleminde görülen 250 civarında zuhurat vardır. Metinde kimi kelimelerin Antep ağzına özgü telaffuzlarına da rast­lanmaktadır. Şimdiki bilgilerimize göre Zuhurat, zuhurat örneklerinin toplu olarak bulunduğu ilk ve tek örnektir. Kitapta, Antep başta olmak üzere belli bir bölgede Hü­seyin Hüsnü Bey’in de içinde olduğu rabıtalar toplu olarak yer almak­tadır. Metinde Halveti, Kadiri, Mevlevi, Nakş ve Rifaiye ekollerinden söz edil­mekte, en çok da Mevlevîlik vurgusu yapılmaktadır.

Zuhurat Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.