Yüzüncü Yılında Gazi Aydıntab`a Selam

Gazi Kültür A.Ş. Yayınları

Ömer Faruk Şerifoğlu

80,00 TL
65,60 TL
%18 indirim
Kazancınız
:
14,40 TL
Yüzüncü Yılında Gazi Aydıntab`a Selam Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 116
ISBN: 9786254435621
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 1. Hamur
Basım Tarihi 2020
satis-icon
Satış Rakamları 1 adet satılmıştır.
Ömer Faruk Şerifoğlu
Ömer Faruk Şerifoğlu
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Yüzüncü Yılında Gazi Aydıntab`a Selam Kısa Özet

  Tarihten günümüze Gaziantep bağrından birçok önemli sima çıkarmıştır. Bu önemli simalar aynı zamanda yurt çapında bilinen etkili kişiler olmuşlardır. Bir taraftan bağımsızlık mücadelesinde ön saflarda yerini alan bu mümtaz şahsiyetler, diğer taraftan da Gaziantep’in ve Türkiye’nin kalkınması için çalışmışlardır. İşte önemli simalardan birisi de Gaziantep sevdalısı olan İshak Refet Işıtman’dır.

  İshak Refet Işıtman, 1891 yılında Gaziantep’te dünyaya gelmiştir. Mücadeleyle geçen hayatı içerisinde eğitimine de büyük önem vermiş ve üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Milli Mücadele döneminde çeşitli cephelerde görev almış; çok sevdiği Gaziantep’inden her daim haberdar olmuş ve bunu kelimelere dökmüştür. Cumhuriyet’in ilanının ardından aktif bir şekilde vazife yapan Işıtman öğretmenliğinin yanı sıra Türk Dil Kurumu üyeliği, Diyarbakır milletvekilliği, muhtelif şehirlerde Milli Eğitim Müdürlüğü gibi görevlerde bulunmuş ve halk kültürü ile Türkçe üzerinde birçok yayın yapmıştır. 17 Ekim 1947 yılında Ankara’da vefat etmiştir.

  Kahramanlık destanıyla Gaziantep, 8 Şubat 1921’de Milli Mücadele’nin devam etmesine paralel olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin çıkardığı 93 numaralı kanunla, Gazilik unvanını almıştır. Şehrin *gazi* olarak nitelendirmesinin yankılarından birisi de İshak Refet
  Işıtman’ın *Gazi Ayntab’a Selam* adlı şiir kitabıdır. Kitap, sıcağı sıcağına 1921 yılında basılmıştır. Tıpkıbasımının gerçekleştirildiği bu kitabın elimizdeki nüshası İstiklâl Şairi Mehmet Akif Ersoy’a imzalanmıştır. Bu açıdan da ayrı bir önem kazanmaktadır.

  Gazi Ayntab’a Selam kitabında Ayıntab’a Selam, Zavallı Ayıntab, Küçük Mehmet, Kaçkın, Ayıntab Yiğitlerine ve Ağıd isimli başlığında altı şiir bulunmaktadır. Işıtman’ın Milli Mücadele sırasında kaleme aldığı bu şiirler milli heyecanı uyandırma çabasını gütmektedir. Edebi kaygıdan uzaktır. Sonraki nesillere, memleketin işgalini, acıları, çekilen sıkıntıları ve ümitsizlikleri anlatarak bunların unutulmamasını sağlamayı amaçlamaktadır. Bir bakıma Işıtman, Antep Savunması’nı kelimelerle tasvirleştirerek ölümsüzleştirmiştir.

  Bu çalışma Gaziantep’in mücadele yıllarındaki vaziyetini gözler önüne seren ve evlatlarının çok zorlu şartlardaki azmi ile kararlılığını ortaya koymaktadır. Altı bölümden ve 116 sayfadan oluşan kitapta basılışın yüzüncü yılına binaen İshak Refet Işıtman’ın *Gazi Ayıntab’a Selam* adlı şiir kitabının tıpkıbasımı ve günümüz Türkçesine aktarımı ile birlikte hayatına dair bilgilere ve belgelere de yer verilmiştir.
  Kitap, Gaziantep’in işgal yıllarının, mücadelesinin, teşkilatlanmasının, acılarının ve feryatlarının kelimelere güçlü bir şekilde dökülmüş hali olan ve İshak Refet Işıtman’a ait şiirlerden oluşan *Gazi Ayıntab’a Selam* kitabının tıpkı basımını, günümüz Türkçesine aktarılmış halini içermektedir. Aynı zamanda kitapta İshak Refet Işıtman’ın hayatı, şahsi belgeleri ve fotoğrafları da yer almakta olup basılışının yüzüncü yılında Gazi Ayntab’a Selam şiir kitabını yeniden hatırlatmakta ve konu edinmektedir.

 • 1. Hamur

Yüzüncü Yılında Gazi Aydıntab`a Selam Hakkında Yorumlar