250,00 TL
162,50 TL
%35 indirim
Kazancınız
:
87,50 TL
Yurttaşlar Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 910
ISBN: 9786051710822
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2015
Simon Schama
Simon Schama
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Yurttaşlar Kısa Özet

  Bu anıtsal kitap başlangıcından 1794`teki Terör Dönemine kadar Fransız Devriminin vakayinamesidir. Schama son zamanlarda tarihsel olayların ekonominin karanlık faktörlerindeki örüntülerle açıklanmaya çalışılmasına karşı çıkıyor. Eski Rejimi ele alıyor ve insanların sandığının aksine çok hızlı gerçekleşen değişimin dinamiklerini araştırıyor. Yeni Ekonomik Düzene paralel olarak devrimci ve ulusalcı bir kültürün doğduğunu ve 16. Louis ve hükümetlerinin bunu anlamakta nasıl aciz kaldıklarını gösteriyor. Birincil kaynakları o kadar ayrıntılı kullanıyor ki, kendimizi neredeyse Ulusal Mecliste ve Konvansiyonda Jakobenleri dinlermiş gibi hissediyoruz. Ardından devrimin savunulması sırasındaki şiddet dolu yılları ele alıyor. Ve günümüzdeki totaliterlerin Jakoben atalarına neler borçlu olduğunu gösteriyor. Schama`ya göre Saint-Just ve Marat`nın konuşmalarını Lenin de yapmış olabilirdi. Jacques-Louis David`in şenliklerini ve devrimci festivallerini Albert Speer`in, Hitler için yaptığı düzenlemelerle karşılaştırıyor. Devrimci şiddetin devrimin yeni bir düzen yaratma iddiasını gerçekleştirmekten çok uzak olduğunu idda ediyor. Çünkü: "Aniden tebalara artık Yurttaşlar olduğu söylendi.... Bu nedenle 1789`ın vaatleri yerine getirilmeden önce bu Yurttaş-olmayanların kökünü kazımak zorunluydu."

  "Simon Schama`nın bilgelik dolu gustosuna, yargılarının insaniliğine hayran olmamak imkansız. Tüyler ürperten, ama bir yandan da müthiş keyifli bir başarı.``

  - Georges Steiner, New Yorker

  "Simon Schama`nın epik Yurttaşlarıyla karşılaştırılabilecek bir kitap okumadım. Okuyucuyu boylu boyunca `evrensel ateş`in şiddet dolu yıllarına atıyor."

  - Christopher Hibbert, Sunday Times

  "Fransız Devrimine dair okuduğum en harika kitap."

  - Richard Cobb, The Times

 • 2. Hamur

Yurttaşlar Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.