295,00 TL
191,75 TL
%35 indirim
Kazancınız
:
103,25 TL
Yeni Roma Hakkında Bilgiler
Türü: Dünya Tarihi Kitapları
Sayfa Sayısı: 528
ISBN: 9786256989245
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2023
satis-icon
Satış Rakamları 39 adet satılmıştır.
Paul Stephenson
Paul Stephenson
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Yeni Roma Kısa Özet

  Roma İmparatorluğu Batı’da Çökerken Doğu’da Bizans Nasıl Yükseldi?
  “Büyüleyici... aydınlatıcı... Paul Stephenson gündelik hayatı inceleyerek canlı ve etkileyici bir tablo çiziyor.” The Times
  “Batı Roma İmparatorluğu`nun çöküşü ve Bizans’ın ortaya çıkışı üzerine kapsamlı bir inceleme... Paul Stephenson; iklim değişikliği, salgın hastalıklar, istilacı kabileler ve neredeyse sürekli devam eden savaşların antik şehirlerin çöküşüne nasıl yol açtığını ortaya koymak için güncel çalışmalara başvuruyor. Bu etkileyici tarih anlatısı, dramatik bir değişim dönemine aydınlatıcı bir bakış açısı sunuyor.” Publishers Weekly
  Doğu Akdeniz 4. ve 7. yüzyıllar arasında iklim değişikliği, savaşlar, veba, dinî çekişmeler, Klasik Antik Çağ`ın sonu ve İslâm`ın yükselişi gibi büyük çalkantılara ve dönüşümlere tanık oldu. Bu çarpıcı kitapta Paul Stephenson bize, çevre bilimi ve Konstantinopolis halkının geride bıraktığı maddi kayıtlardan beslenen bir Doğu Roma İmparatorluğu portresi sunuyor.
  En güncel bilgiler ve araştırma yöntemleriyle kaleme alınan Yeni Roma sadece imparatorlar, piskoposlar, generaller ve bürokratlardan bahseden alışılagelmiş merkeziyetçi tarih anlayışının dışına çıkıyor: Tarihî ve arkeolojik veriler ışığında günümüz İstanbul, Antakya, İzmir, İskenderiye, Roma şehirlerinin antik sütunlu caddelerinden geçen, sohbet eden, âşık olan, boşanan, hastalanan, yaralanan ve ölen sıradan insanların dünyalarını tarihsel gerçekliğe bağlı kalarak renkli bir şekilde ele alıyor. Bugün Bizans olarak adlandırdığımız dünyanın beşiğinde yaşayan saray mensuplarından, kilise görevlilerinden, insan ile doğanın mücadelesinden, salgınlardan, kuraklık ve deprem gibi doğal afetlerden, istilalardan etkilenen; dünyevi ve dinî hayat arasında sıkışan fakat geçimini topraktan çıkaran küçük insanları anlamaya davet ediyor. MS 395-700 yılları arasındaki Bizans dünyasına odaklanan Yeni Roma, Roma`nın hangi parçalarının doğuya göç ettiğini ve onlara ne olduğunu açıklamak için modern bilimsel yöntemleri geleneksel tarihle birleştiriyor.
  2022 yılının en iyi tarih kitapları arasına giren Kronik Antik Dünya Tarihi Serisi’nin yeni kitabı Yeni Roma: Doğu’daki Roma İmparatorluğu (395-700) Constantinus tarafından kurulan ve kuruluşundan bir asır sonra dahi idari otoritesi dışında diğer şehirlerle rekabet edemeyen küstah Konstantinopolis’in Antik Çağ’ın sonunda imparatorluğun diğer büyük şehirlerini nasıl dize getirdiğini anlatıyor. Yeni Roma şehir hayatının kalbinin attığı heykellerle süslü kamu hamamlarına, revaklı caddelerine, kiliselerine, evlerine bir yolculuk sunuyor.

 • 2. Hamur

Yeni Roma Hakkında Yorumlar