Yeni Dünyadan Masallar Venezuela

Kaldıraç Yayınevi

Berna Talun Üğüten

50,00 TL
33,50 TL
%33 indirim
Kazancınız
:
16,50 TL
Yeni Dünyadan Masallar Venezuela Hakkında Bilgiler
Türü: Roman ve Öykü Kitapları
Sayfa Sayısı: 84
ISBN: 9786055172077
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2016
Berna Talun Üğüten
Berna Talun Üğüten
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Yeni Dünyadan Masallar Venezuela Kısa Özet

  Latin Amerika’nın Yerli Halkları Anadolu Halklarıyla Buluşuyor...

  Bolivarcı Devrim’in işbaşına gelmesiyle birlikte Venezuelalı yerli halkların elde ettiği en büyük kazanım, toplum hayatında yeniden *görünür* olmalarıdır. V. Cumhuriyet öncesi dönemlerde, yani Komutan Chavez’in göreve gelmesinden önce, Venezuela topraklarında yaşayan, farklı dil ve geleneklere sahip 44 etnik grubun varlığı yasal olarak tanınmamaktaydı.

  Günümüzde bu grupların hakları, Bolivarcı Anayasa güvencesindedir. Milli Meclis’te temsil hakları vardır. Dilleri, gelenekleri koruma altına alınmıştır ve çocuklarına çift dilli eğitim verilmektedir. Milli topraklar dahilinde var olan çoklu kültürün hayata geçirilmesi ve korunması, günümüzde Devletin sorumluluğundadır. Bu tavır, Latin Amerika ve Karayipler coğrafyasında bulunan diğer ülkeler için de örnek teşkil etmektedir.Bolivarcı Venezuela Diplomasisi’nin de öncelikli ödevlerinden biri, çoklu kültüre ait değerlerin korunmasıdır. Buna bağlı olarak halkların kendilerini özgürce ifade etme haklarınasahip çıkılmaktadır. Benim için bu görevi yerine getirmek hiçde zahmetli bir iş değildir, zira babam Maracaibo’nun kuze-yinde bulunan Sinamaica Gölü civarında yaşayan Añú Kabilesi’ndendir. Annem ise Afrika kökenlidir. Bu sebeple bu derlemede yer alan hikâyelerin çoğunu çocukluğumdan beri bilirim.Tüm edebiyat türlerinin temelinde dünyaya bakış açımız yatar. Varoluşu ve dünyayı nasıl algıladığımız irdelenir. Türkiye çocuklarını, Venezuela yerli edebiyatına ve Latin Amerika edebiyatına yaklaştırmak, herkes için büyük bir kazanım olacaktır.

  Bugünün çocuklarının, yarın birer yetişkin olduklarında dünya hakkında çok daha açık fikirli olacaklarından ve farklılıkların aslında dünyayı zenginleştirdiğinin bilincine varacaklarından eminim. Bu bilinçle, dünyaya en büyük zararları vermiş önyargılarla savaşabilecek, *öteki* ile yaşamaktan ve paylaşımda bulunmaktan keyif alan, saygılı ve toleranslı bireyler olacaklardır.

  Dünya üzerinde var olan diğer gelenek ve görenekleri aşağılamadan kendi benliklerini ve kimliklerini koruyabileceklerdir.Tüm bunların sonunda etnik merkeziyetçiliği yenecek ve insan canlısı olarak yetişecekleridir.Kaldıraç Yayınevi tarafından sizlere sunulan bu kitap

  hem çok güzel ve özenli bir çalışmadır hem de yetişmekte olan gelecek nesillere büyük bir katkıdır. Bu çalışma, Bizim Amerikamız’ı, Türkiye’ye yakınlaştırmaktadır. Bu kitap estetiğin çok ötesinde bir değere sahiptir. Anadolu kültürleri ile Venezuela’nın yerli kültürleri arasında bir köprüdür.Bu güzel çalışmanın ortaya çıkabilmesi için gerekli olanak unsur, yerli halkların varoluş haklarını güvence altına alan siyasi iradedir. Ama bunun da öncesinde, Avrupa sömürgecileri tarafından uygulanan sistematik katliamlar ve kölelik ile sindirilmeye, hatta yok edilmeye çalışılan bu yerli halkların gösterdiği direniş ve yaşama mücadelesi, yadsınamayacak unsurların başında gelmektedir.

 • 2. Hamur

Yeni Dünyadan Masallar Venezuela Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.