sadsad x
asdasd

Yazınsal Varoluştan Akademik Literatüre Kırmancca Zazaca

Vate Yayınevi

Kolektif

70,00 TL
56,00 TL
%20 indirim
Kazancınız
:
14,00 TL
Yazınsal Varoluştan Akademik Literatüre Kırmancca Zazaca Hakkında Bilgiler
Türü: Dil Bilim Kitapları
Sayfa Sayısı: 327
ISBN: 9786052298169
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2020
Kolektif
Kolektif
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Yazınsal Varoluştan Akademik Literatüre Kırmancca Zazaca Kısa Özet

    Tarihi olarak Kürtlerin dili, tarihi, edebiyatı, inançları, coğrafyası vs. gibi konuları kapsayan ve günümüzde daha çok Kürdoloji ya da Kürt çalışmaları olarak da bilinen araştırmaların geçmişine baktığımızda, bu yazılan yazıların ve yapılan araştırmaların daha çok Kürt olmayan Batılı araştırmacılar tarafından yapıldığını ve kaleme alındığını görmekteyiz. Lakin adı geçen çalışmalar her ne kadar değerli olsalar da, bu çalışmalarda okuyucunun gözüne çarpan ilk belirgin özelliklerden biri kuşkusuz yazarların oryantalist yaklaşım ve bakış açılarıdır.

    Söz konusu yaklaşım Kürtlerin tarihi, dili, edebiyatı, inancı vs. hakkında birçok yanlış anlaşılmaya neden olmuştur ve bu yanlış yaklaşımlar günümüze kadar da süregelmiştir. Bu yanlışlar Kürtlerin kendi kültürlerinin farklı alanlarında bilimsel çalışmalar yapmalarının gereksinimini ortaya çıkarmıştır. Bu doğrultuda, farklı nedenlerden dolayı, özellikle Avrupa’ya giden bir neslin içinden ise bu konuda çalışma yapan birçok sima ortaya çıkmıştır. Bu simaların en önemlilerinden biri de hiç kuşkusuz M. Malmîsanij olmuştur.

    Bu kitap, M. Malmîsanij hocaya, kendisinin bizzat veya dolaylı olarak yetiştirdiği pek çok akademisyen/ araştırmacıların bir kısmı tarafından hazırlanan mütevazı bir armağandır.

  • 2. Hamur

Yazınsal Varoluştan Akademik Literatüre Kırmancca Zazaca Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.