sadsad x
asdasd

Yayınlanmış Yazılar -1

Babek Yayınları

Munzur Çem

150,00 TL
105,00 TL
%30 indirim
Kazancınız
:
45,00 TL
Yayınlanmış Yazılar -1 Hakkında Bilgiler
Türü: Araştıma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 512
ISBN: 9786050604856
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 1. Hamur
Basım Tarihi 2020
Munzur Çem
Munzur Çem
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yayınlanmış Yazılar -1 Kısa Özet

  Gazeteci-Yazar Munzur Çem, 1945 yılında Bingöl’ün Kiğı ilçesine bağlı Hope köyünün Qurze mezrasında dünyaya geldi.

  Erzurum’da başladığı Sağlık Koleji eğitimini 1966 yılında Diyarbekir’de tamamladı. Sonraki yıllarda bir yandan sağlık memuru olarak çalışırken, bir yandan da Özel Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Yüksek Okulu gece bölümüne devam etti ve 1971’de bu okulu bitirdi. 1975’te Sayıştay Denetçiliği sınavını kazandı, 1980’e kadar da bu kurumda çalıştı.

  1965’lerden itibaren yazma denemelerinde bulunan Çem, 1975 yılında yayın hayatına adım atan aylık Özgürlük Yolu dergisi ile 1987’de yine Ankara’da çıkmaya başlayan 15 günlük Kürtçe-Türkçe Roja Welat ve onu izleyen Özgürlük gazetelerinde yazmayı sürdürdü. Yazarın Kürtçe (Kırmancca lehçesiyle) yazma denemeleri de bu yıllara rastlıyor.

  Çok sayıda yayımlanmış eserleri ve politik makaleleri yanı sıra, 1990’lardan bu yana Kırmancca ve Alevilik konularında yoğunlaşan yazar, Vate Çalışma Grubu içerisinde yer alıyor.

  Munzur Çem, bu yoğun politik ve yazınsal mücadelesini kendi ifadesiyle şöyle tarif etmektedir: *Yazılarımın bir bölümünü oluşturan bu kitaptaki makaleler, elbet en başta birey olarak benim görüşlerimi ve politik duruşumu yansıtırlar. Bu duruş, yüz yıldan fazladır Kürt halkının ülkesini kasıp kavuran sömürgeci uygulamalara, ırkçı-şoven ideoloji ve politikalara; kısacası, dilleri, inançları, kültürleri ve bir bütün olarak özgürlükleri yok etmeye yönelik asimilasyoncu çabalara karşı bir başkaldırı ve reddetme tutumudur. Dolayısıyla onlar aynı zamanda, baskı altında olanların adalet, eşitlik ve özgürlük mücadelesinde bir damlayı teşkil eder, onların istem ve özlemlerini yansıtırlar.*

 • 1. Hamur

Yayınlanmış Yazılar -1 Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.