150,00 TL
97,50 TL
%35 indirim
Kazancınız
:
52,50 TL
Yavuz Sultan Selim Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 432
ISBN: 9786055147624
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2021
Feridun M. Emecen
Feridun M. Emecen
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Yavuz Sultan Selim Kısa Özet

  Kimdir Yavuz Sultan Selim? Kimine göre atının üzerinde peygamberin izini süren bir veli, kimine göre hasımlarını savaş meydanında perişan eden askeri bir deha, kimine göreyse zalim bir sultan... Tarih sahnesinden pek çok hükümdar geçmiştir, fakat çok azı Yavuz Sultan Selim kadar tartışılmıştır.

  İlginç kişiliği ve kısa vadede kazandığı olağanüstü başarılarıyla I. Selim`in Osmanlı tarihinin en sıra dışı karakterlerinden biri olduğu kesindir. Hakkında hem popüler tarihçilik alanında hem de akademik sahada hatırı sayılır bir yazınsal birikim oluşmuş, hatta dönemindeki kimi olaylara odaklanan özel çalışmalar yapılımştır. Ancak bu birikim Yavuz Sultan Selim hakkındaki sis perdesini kaldırmak şöyle dursun, onu daha da gizemli kılmıştır. Hakkında anlatılan hikayelerle gerçekler iç içe geçmiş, hangisinin gerçek Yavuz Sultan Selim olduğu ayırt edilemez hile gelmiştir.

  Bunca bilgi kirliliği içinde, Yavuz Sultan Selim`i tanımaya nereden başlamalıyız? Feridun M. Emecen`in özenli çalışması, tam olarak bu sorunun cevabını veriyor. Doğrudan arşiv belgelerine ve çağdaş kaynaklara yaslanan Yavuz Sultan Selim, ilk Osmanlı halifesinin siyasi hayatını biyografik bir bağlamda titizlikle inceliyor. Emecen, bu incelemeyi yaparken saf bir nakilcilikten uzak duruyor. Olayları "kişi, muhit, çevre" üçgeninde inceliyor, hayranlık yerine ampirik verileri esas alıyor ve analitik çözümlemelere başvuruyor. Bilimsellikten taviz vermezken, aynı zamanda Yavuz Sultan Selim`in hayat hikayesini edebi bir üslupla aktarmayı başarıyor.

   

 • 2. Hamur

Yavuz Sultan Selim Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.